زیباحالت منفرد: شرکتهای صوری بابک زنجانی را در مالزی من ثبت کردم

به گزارش کشتی کروز، جعبه سیاه بانک زنجانی در بخشی از دفاعیات خود در دادگاه با اقرار به اینکه شرکتهای صوری مورد استفاده زنجانی در مالزی را او ثبت نموده است، گفت: هیچ فعالیتی در زمینه نفتی و بانکی نداشتم و کارم دکوراسیون ساختمان بود.

زیباحالت منفرد: شرکتهای صوری بابک زنجانی را در مالزی من ثبت کردم

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی کشتی کروز، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت منفرد که از آن به عنوان جعبه سیاه بانک زنجانی نام برده می گردد صبح امروز در شعبه چهارم رسیدگی به مفاسد مالی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار گردید.

زیباحالت منفرد در این جلسه در ادامه دفاعیات خود با استناد به صفحاتی از کیفرخواست به تناقض گویی های شمس در مورد خودش اشاره نمود و گفت: بازپرس در تحقیقاتی بنابر اقاریر آرش علایی به این نتیجه رسیده است که تمام دفاتر حسابها در تهران نگهداری می گردد و واریزها از اینجا صورت گرفته است.

زیباحالت منفرد اظهارات شمس در مورد خودش را دروغ دانست و گفت: نکته بانمک آقای شمس این است که گفته منفرد چند سال اول مدیرعامل بانک بوده و بعد آقای علایی به جای او منصوب شده است که برخلاف گزارشها است.

وی سپس مدعی شد که بازپرس پرونده وانمود نموده که او در تأسیس شرکت ایزو که قرار بوده در آینده در زمینه فروش نفت فعال باشد نقش داشته است و اضافه کرد: از نماینده دادستان تقاضا دارم چنانچه مدرکی از دخالت اینجانب در حوالجات آی بنک وجود دارد، ارائه نمایند.

وی در مورد اظهارات شمس درباره انبارداری نفت توسط او نیز گفت: حسب اظهارات آقای شمس هزینه انبارداری بالغ بر 54میلیون یورو بوده، در صورتی که در اظهارات دو صفحه قبلش در کیفرخواست گفته 30میلیون یورو، چقدر تناقض؟ آیا این انبارداری ها فیش ندارد؟ اگر ایشان فیش ها را ارائه نمایند من تمام اظهارات دیگر ایشان علیه خودم را می پذیرم و اکنون خواستار دلایل طرح این اظهارات خلاف واقع علیه خودم هستم.

زیباحالت منفرد سپس با اشاره به اینکه شمس پیش از این 10 مرتبه از شخصی بدون ذکر نام به عنوان نماینده سنگاپوری شرکت ایزو نام برده است که او عنوان نموده 32درصد از محموله نفت آب بوده یا کشتی ها موتور نداشته اند، اضافه کرد: نام این فرد بجنوردی معروف به کاپیتان بجنوردی است که کارمند اخراجی شرکت نفتکش ایران است؛ فردی 50 ساله و دارای تابعیت موقت سنگاپور که معرف خانم یو به شمس و زنجانی بوده است.

وی سپس مدعی شد که کاپیتان بجنوردی در پیشنهادی بی شرمانه به او گفته است صدای این محموله را درنیاور، اجازه بده خانم یو آن را تصاحب کند و سود آن 50 - 50 تقسیم گردد.

منفرد در مورد کاپیتان بجنوردی اضافه کرد: او 500هزار دلار برای اجاره کشتی سیما از من گرفت، اما بعد از آن غیبش زد و هر وقت از زنجانی پیگیری کردم، گفت مگر من گفتم از او کشتی اجاره کنی که پولت را از من می خواهی؟.

وی سپس ادعایی را علیه پسندیده بازپرس پرونده مطرح نمود و گفت: او بعد از انتقال به دادسرای پولی و بانکی پرونده را از دادسرای کارکنان دولت مانند اموال شخصی اش با خود انتقال داد و پرونده 5 جلدی مرا چند شبه رسیدگی کرد.

در اینجا قاضی صلواتی به گفته های متهم واکنش نشان داد و اضافه کرد: شما حق توهین به بازپرس را نداری و مراقب اظهاراتت باش.

سپس متهم به دفاعیات خود ادامه داد که قاضی مجدداً خطاب به او گفت: دفاعیاتی که خودت انجام می دادی، بهتر بود تا این دفاعیاتی که برایت نوشته اند.

متهم در پاسخ به قاضی گفت: آنها تایپ شده بود و این را با دستخط خودم شب تا صبح نوشتم و بد نوشتم.

قاضی نیز مجدداً گفت: نه اینها را به تو داده اند، تو صفحات کیفرخواست را ندیده ای، ولی داری به آنها استناد می کنی!

زیباحالت منفرد در ادامه داشتن عنوان سفیر کبیر و پاسپورت دیپلماتیک کشور مالزی را باعث افتخار خود دانست و ضمن اشاره به اقامتش در مالزی مدعی شد که ایران را ولایت عشق می داند و به آرمانهایش معتقد است.

در ادامه این جلسه نماینده دادستان از وی پرسید در کدام حوزه ها با زنجانی همکاری داشتی؟ که متهم در پاسخ گفت: در زمینه ثبت شرکتهای صوری در مالزی و پیدا کردن مخازن نفتی که در آن موقع کار بسیار دشواری بود، با وی همکاری داشتم.

سپس نماینده دادستان از وی پرسید: کار شما چه بود؟ آیا در زمینه نفت و بانکداری هم فعال بودید؟ و متهم در پاسخ گفت: کار من پیمانکار دکوراسیون ساختمان بود و به هیچ عنوان در زمینه نفت و بانکداری فعال نبودم.

وی سپس اقرار کرد که در تمام شرکتها رئیس هیئت مدیره بوده است.

در ادامه جلسه وکیل شرکت نفت از متهم خواست درباره نقشش در بانک FIIB و شرکتهای اس سی تی بنکرز و ایزو شرح دهد که نقش اصلی را در اقدامات مجرمانه داشته اند، شرح دهد که متهم در پاسخ گفت: اس سی تی بنکرز در اقلیم کردستان و دبی ثبت شده بود و کار صرافی از کیش به دبی را انجام می دادند. زنجانی کوشش کرد که با استفاده از این شرکت در مالزی بانکی تأسیس کند که به علت تابعیت ایرانی او و نداشتن دفتر ممکن نشد.

وی در رابطه با بانک FIIB مدعی شد که هیچگونه نقشی در آن نداشته و این بانک توسط معاون عالی نخست وزیر مالزی به زنجانی معرفی شده بود و او هم کوشش کرد و آن را خرید.

نماینده دادستان از منفرد پرسید نقش شما در این بانک چه بود که متهم در پاسخ گفت: من مدیر تعمیرات این ساختمان بودم.

قاضی صلواتی به پاسخ متهم در این مورد واکنش نشان داد و گفت شما مشاور ویژه زنجانی در این بانک بودید که متهم شرح داد این بانک نیازمند چارت بود و از نام من به صورت افتخاری به عنوان مشاور در این چارت استفاده شد تا در صورت بروز مشکل بتوانم از نفوذ خود برای حل آن استفاده کنم.

پس از این اظهارات نماینده دادستان و قاضی متفقا اظهار کردند که اقدامات متهم زمینه بروز جرائم بابک زنجانی را مهیا نموده و او حلقه اتصال این جرائم است.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 397

به "زیباحالت منفرد: شرکتهای صوری بابک زنجانی را در مالزی من ثبت کردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباحالت منفرد: شرکتهای صوری بابک زنجانی را در مالزی من ثبت کردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید