خبرنگاران سه نفر در اثر آتش سوزی مراتع پاوه جان باختند

به گزارش کشتی کروز، کرمانشاه- خبرنگاران- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اعلام نمود: سه نفر از دوستداران محیط زیست در جریان اطفاء حریق مراتع منطقه حفاظت شده بوزین مرخیل شهرستان پاوه جان باختند.

خبرنگاران سه نفر در اثر آتش سوزی مراتع پاوه جان باختند

جلیل بالایی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار کشتی کروز اضافه نمود: این افراد عصر امروز هنگام اطفاء حریق در محاصره آتش گرفتار شدند و به علت وزش باد شدید نتوانستند جان خود را از مهلکه نجات دهند.

وی گفت: بوزین مرخیل در منطقه مرزی واقع شده و فاقد سکونت و صعب العبور است که به دلیل مناسب بودن سطح مرتع، محل حریق وسیع و شدید بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: پس از کسب اطلاع از شعله ور شدن مجدد آتش پس از یک روز خاموشی، فرماندار پاوه به همراه اعضای ستاد بحران و نیروهای متولی و مردمی در محل حاضر شدند و حدود ساعت 19 امروز وزش باد و محاصره نیروهای مردمی گزارش شد که با تماس و پیگیری نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی و دستور مهندس بازوند استاندار کرمانشاه هماهنگی برای اعزام نیروهای یاریی و پرواز بالگرد صادر شد که به دلیل شرایط زمانی و هوا اجازه عملیات پرواز از حیث فنی داده نشد.

وی اضافه نمود: اقدامات نجات و انتقال مصدومین و متوفیان ادامه دارد و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اطلاع رسانی می گردد.

استاندار و رییس ستاد بحران استان با تسلیت فوت سه نفر از فداکاران خدمت و دوست داران محیط زیست به خانواده آنان و مردم با فرهنگ پاوه و اورامانات، فرماندار و رییس ستاد بحران شهرستان را مامور آنالیز علل و عوامل آتش سوزی و اقدامات تکمیلی در اطفای حریق و گزارش به مردم کرد.

به گزارش کشتی کروز، در این حادثه مختارخندانی از مؤسسین انجمن ژیوای شهرستان پاوه، یاسین کریمی عضو کمیته عملیاتی این انجمن و نیز بلال امینی از نیروهای مردمی جان خود را از دست دادند.

از روز پنجشنبه آتش به جان منطقه بوزین و مرخیل افتاده و نیروهای امدادگر و مردمی توانستند تا غروب روز شنبه آتش را مهار نمایند.

اما شادی مهار آتش عمرش کوتاه بود و از امروز خبر سربرآوردن آتش زیر خاکستر دوباره کام طبیعت دوستان را تلخ کرد.

با توجه به صعب العبور بودن این منطقه مهار آتش با نیروی انسانی کار بسیار دشواری است به گونه ای که مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه عصر امروز به کشتی کروز گفت: آتش فقط با دست و دستگاه دمنده خاموش می گردد و هرجا که جاده دسترسی داشته باشد نیز خودرو آتش نشانی به یاری می آید.

فریدون یاوری اضافه نمود: صعب العبور بودن و مین گذاری در این منطقه مرزی ایجاب می نماید که آتش سوزی با یاری هواپیما و یا بالگرد آب پاش خاموش گردد اما ظاهرا اصلا چنین موضوعی در حفاظت از محیط زیست ما جایگاهی ندارد.

وی اضافه نمود: ای کاش برای هر چند استان یک سایت مجهز به هواپیما و یا بالگرد آب پاش تعریف می شد چرا که به گفته او در منطقه ای مانند بوزین و مرخیل به دلیل صعب العبور بودن و شیب تند، امکان سقوط امدادگران بسیار زیاد است.

طبق برآوردی که مدیرکل محیط زیست کرمانشاه دارد تا غروب روز شنبه آتش به جان 430 هکتار از منطقه افتاده و پوشش گیاهی آنجا را نابود نموده است؛ البته به گفته یاوری طبق آنالیز نقشه های هوایی پوشش جنگلی کمتر آسیب دیده است.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل باهدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش های رویشگاهی با مساحت 23 هزار و 724 هکتار در پاییز 1374 به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد.

شهرستان پاوه در 120 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از 77 هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود 23 هزار 724 هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

استان کرمانشاه 2 میلیون و 499 هزار هکتار مساحت دارد که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی با بیش از 527 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 192 هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1290

به "خبرنگاران سه نفر در اثر آتش سوزی مراتع پاوه جان باختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سه نفر در اثر آتش سوزی مراتع پاوه جان باختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید