توصیه های زمان کنترل مدفوع در بچه ها

به گزارش کشتی کروز، کنترل مدفوع در بچه ها معمولا قبل از کنترل ادرار حاصل می گردد؛ ولی زمان به دست آوردن کنترل مدفوع متغیر تر است.

توصیه های زمان کنترل مدفوع در بچه ها

به نظر می رسد برخی بچه ها به آرامی از مرحله دفع بازتابی و بی اختیار مدفوع پس از هر وعده غذا، به مرحله دفع ارادی آن که کاملا در کنترل آنها است عبور می نمایند. برخی بچه ها نیز (بخصوص پسرها) ممکن است تا پس از دو سالگی هیچ نشانه ای از کنترل مدفوع نشان ندهند. این موضوع نشان می دهد که محدوده طبیعی برای زمان به دست آوردن کنترل مدفوع چقدر وسیع است .

ممکن است کودک شما با مدفوع خود بازی کند که این موضوع طبیعی است. او را سرزنش نکنید. فقط سعی کنید حواس او را از این کار منحرف کنید.

محدوده زمانی وسیع دیگری نیز، یعنی از 12 ماهگی تا 2/5 سالگی وجود دارد که طی آن بچه ها ممکن است با مدفوع خود بازی نمایند یا آن را به اطراف بمالند. علت این کار این است که بچه ها مجذوب آنچه از بدنشان خارج می گردد می گردند و دلیلی بر کثیف بودن کودک نیست. بنابراین لطفا این موضوع را به یاد داشته باشید و اقدامی که می کنید منحرف کردن حواس کودک به چیز دیگری باشد نه اینکه آنها را به خاطر کاری که تا این حد طبیعی است سرزنش کنید .

همانگونه که بچه ها دوست دارند با مشغول نگهداشتن والدین خود در خصوص کنترل ادرار، مرکز توجه قرار گیرند، اگر وسواس نشان دهید به همان سرعت یاد میگیرند که کل فرایند کنترل مدفوع، نشستن روی لگن و دفع مدفوع را به عنوان وسیلهای برای جلب تمام توجه و اهتمام شما به کار گیرند. کودک شما سریعا میآموزد که اگر مدفوع نکندمامان و بابا نگران او میشوند و بدین ترتیب شما با رفتار نامناسب، کودک خود را به طرف یبوست سوق میدهید.

به یاد داشته باشید که شما نمیتوانید برنده باشید. هر چه بیشتر جاروجنجال کنید، کودک شما خوشحالتر میگردد زیرا می بیند که کنترل بیشتری روی شما دارد. بنابراین همانند کنترل ادرار، نقش شما این است که اجازه دهید کودکتان با سرعت خاص خودش رشد کند و این کار را برای او تسهیل کنید. اشتیاق بیش از حد برای آموزش لگن از خود نشان ندهید، ولی هر وقت کودک شما پیروز شد تمیز بماند او را بسیار تحسین کنید. و اگر خود را کثیف کرد جار و جنجال به راه نیندازید.

رشد کنترل مدفوع در 15 تا 18 ماهگی

کودک شما پس از غذا خوردن، به علت بازتاب معده-روده ای، مدفوع خود را تخلیه می نماید. او هنوز آمادگی استفاده از لگن را ندارد ولی ممکن است بتوانید بعد از غذا خوردن، به موقع احتیاج او به دفع مدفوع را حدس بزنید و او را روی لگن بنشانید .

چگونه می توانید به کودک خود یاری کنید؟

  • هنوز برای کودک شما زود است آغاز به یادگیری استفاده از لگن کند، ولی می توانید او را به نشستن روی لگن عادت دهید .
  • به محض اینکه کودک شما توانست به تنهایی بنشیند، او را فقط بعد از غذا روی لگن بنشانید .
  • هرگز او را بیش از چند دقیقه روی لگن باقی نگذارید و اگر حوصله اش سر رفت اجازه دهید بلند گردد .
  • اگر پیروز به دفع مدفوع شد به او آفرین بگویید و اگر نشد چیزی نگویید .

کودک خود را به لگن عادت دهید :

از وقتی کودک توانست به تنهایی بنشیند پس از هر وعده غذا او را تا وقتی که مایل است روی لگن بگذارید، ولی بیش از چند دقیقه طول نکشد.

رشد کنترل مدفوع در 18 ماهگی تا دو سالگی

کودک شما هنگام نشستن روی لگن یا بازی کردن با آن احساس شادی و آرامش می نماید .

چگونه می توانید به کودک خود یاری کنید :

  • برای کودکتان الگوهای عینی ای از استفاده از لگن را نمایش دهید. مثل: کودکی دیگر ،کتاب ها و قصه ها …
  • کاری کنید که هر کاری با لگن یا روی آن می نماید همراه با احساس شادی و آرامش باشد .

رشد کنترل مدفوع در 2 تا 2/5 سالگی

اشتیاق کودک شما برای تمیز و مستقل بودن بسیار شدید است. اجازه دهید فقط خواسته های او راهنمای شما برای آموزش باشد .

چگونه می توانید به کودک خود یاری کنید :

  • هر شب که کودک شما خود را کثیف نکرد، او را تشویق کنید؛ هرچند ممکن است هنوز خود را خیس کند .
  • در خصوص تمایل خود به تمیز ماندن او اضطراب زیادی نشان ندهید. منتظر علامت یا درخواست او باشید .
  • آموزش کنترل مدفوع قبل از آموزش کنترل ادرار صورت می گیرد. بنابراین مهم است که بین این دو تمایز قایل شوید و هر کدام از این پیروزیت ها را جداگانه تحسین کنید.

رشد کنترل مدفوع در 2/5 تا 5 سالگی

در این سن کودک شما می تواند مدفوع خود را کنترل کند و نگهدارد؛ به نحوی که وقت کافی برای رسیدن به توالت بدون کثیف کردن خود را داشته باشد .

چگونه می توانید به کودک خود یاری کنید :

- بیشتر بچه ها در 5 سالگی خود را کثیف نمی نمایند. ولی این موضوع به هیچ وجه در خصوص تمام بچه ها صدق نمی نماید. آرامش خود را حفظ کنید .

- لباس هایی به او بپوشانید که اگر احتیاج به توالت داشت به راحتی بتواند آن ها را در آورد .

اجبار نکنید. جاروجنجال راه نیندازید :

بیشتر بچه ها حتی پس از اینکه برای مدتی تمیز بوده اند، گاهی اوقات خود را کثیف می نمایند. اگر کودک خود را کثیف کرد جارو جنجال راه نیندازید.

منبع: سایت کودک فردا

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1575

به "توصیه های زمان کنترل مدفوع در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های زمان کنترل مدفوع در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید