برخورد دادستانی بروجرد با سبزیکاران متخلف ، رد پای فاضلاب تا سفره های مردم

به گزارش کشتی کروز، آبیاری برخی از مزارع سبزی بروجرد با فاضلاب و روان آب های آلوده به معضلی تبدیل شده که سلامت مردم را تهدید می کند و به همین دلیل دادستانی تشکیل پرونده داده و برای برخورد قاطع تمهید لازم را به شبکه بهداشت اعلام خواهد کرد.

برخورد دادستانی بروجرد با سبزیکاران متخلف ، رد پای فاضلاب تا سفره های مردم

به گزارش کشتی کروز آنلاین به نقل از مهر، سبزیکاری با آب فاضلاب و روان آب های آلوده شهری معضلی چندین ساله است که گریبان گیر سلامت مردم در بروجرد، استان لرستان شده است؛ این در حالیست که آبیاری مزارع سبزی با فاضلاب در میان پاس کاری موضوع بین دستگاه های مربوطه و عدم همکاری لازم برای رفع این معضل زیست محیطی و بهداشتی مسئله ای است همچنان ادامه دارد.

آبیاری مزارع سبزی با فاضلاب طی سالیان متمادی باعث بروز بیماری ها در بین مصرف کنندگان می شود

محمد کاکاوند، رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد در این رابطه گفت: سبزیکاری با آب فاضلاب به عنوان یک معضل در سطح کشور و به تبع آن در بروجرد وجود دارد به طوری که دو سوم مزارع سبزیکاری توسط روان آب ها و فاضلاب شهری آبیاری می شود و مابقی این فاضلاب تصفیه و یا در حاشیه شهر رها می شود.

وی ادامه داد: آبیاری مزارع سبزی با فاضلاب طی سالیان متمادی باعث بروز بیماری ها در بین مصرف کنندگان می شود و در عمل با ادامه این روش در طول سال ها بستر لازم برای رشد سرطان فراهم می شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد شرح داد: در بیشتر مواقع کشاورزان از این آب به عنوان حق آبه استفاده می کنند و این آب ساعت بندی می شود.

کاکاوند افزود: بهترین روش، اجرای کشت استراتژیک توسط جهاد کشاورزی است که باید مشخص شود این نهاد برای شهرستان بروجرد کشت استراتژیک تعریف کرده است یا خیر.

وی گفت: آیا ارزش دارد آب های گرانبها صرف کشت محصولاتی نظیر هندوانه و صیفی جات ارزان قیمت شود؟ کسی جوابگوی این مسئله نیست.

شیرزاد عالی نژاد، سرپرست اداره محیط زیست بروجرد نیز در این رابطه افزود: بیشتر کشت سبزی با آب فاضلاب در پشت بیمارستان کوثر بروجرد و دو طرف ورودی های شهر انجام می شود و این معضل بزرگی است.

وی شرح داد: کمبود شدید آب در حوزه، دسترسی سهل و آسان به آب های سطحی و روان، در آمد بالای سبزی کاری و… از دلایل روی آوردن کشاورزان به سبزی کاری در این محدوده شهری هستند.

سرپرست اداره محیط زیست بروجرد ادامه داد: تا کنون از سوی شبکه بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی بروجرد 56 کشاورز متخلف و میزان زمین هایی که به کشت سبزی رفته شناسایی و به محیط زیست بروجرد معرفی شده اند.

عالی نژاد بیان نمود: محیط زیست بروجرد نمی تواند به تنهایی اقدامی علیه سبزیکاران متخلف انجام دهد و به همکاری دیگر دستگاه های مربوطه نیاز است.

معرفی 15 کشاورز متخلف به دادگاه

شهرام ممدوحی، معاونت درمان شبکه بهداشت و درمان بروجرد نیز در این رابطه اظهار کرد: در جلسه ای که دستگاه های محیط زیست، جهاد کشاورزی و شبکه بهداشت بروجرد برگزار کردند قرار بر این شد افراد متخلف معرفی شود اما تا کنون 45 هکتار سبزی کاری با آب فاضلاب به شبکه بهداشت و درمان بروجرد معرفی شده است و این میزان زمین را در قالب 15 نفر کشاورز سبزی کار به دادگاه معرفی کرده ایم که در این رابطه پیگیر هستیم که مشخص دادگاه برای این افراد چه حکمی صادر کرده است.

وی تاکید کرد: شبکه بهداشت و درمان بروجرد به عنوان متولی بهداشت مردم اجازه هیچ گونه کشتی با آب فاضلاب و غیر بهداشتی به هیچ کشاورزی نمی دهد حتی اگر این موضوع به نفع کشاورزان نباشد.

عبدالرحیم رحیمی، فرماندار بروجرد نیز در این رابطه گفت: در مرحله اول باید با کشاورزانی که سبزیکاری غیرقانونی انجام می دهند برخورد شود.

وی افزود: آبیاری با آب فاضلاب فی نفسه خلاف است و با متخلف هم باید برخورد قانونی شود.

فرماندار بروجرد شرح داد: ایراد کار این است که جلسات برگزار می شود اما تا جلسه بعدی مسئولی برای پی گیری و اجرایی شدن مصوبات نداریم.

رحیمی ادامه داد: ما با کشت محصولات آب دوست مثل برنج و سبزی مخالفتی نداریم بلکه مساله این است که آبیاری این محصولات با آب فاضلاب و غیربهداشتی جرم مشهود است.

وی تاکید کرد: برای برخورد با سبزیکاران متخلف نباید منتظر زمان بود بلکه در همین موعد که محصول رشد کرده و قابل برداشت است باید با حکم دادستانی تخریب شود و هیچ مدیر و مسئولی هم حق مخالفت با اجرای حکم را ندارد چون کشت سبزی با آب فاضلاب غیرقانونی بوده و تخلفی مشهود است.

فرماندار بروجرد افزود: تمامی دستگاه های ذیربط باید با هم همکاری کرده و با کشت سبزی با آب فاضلاب و آلوده به انواع بیماری و عرضه آن به دست مصرف کننده برخوردی قاطع داشته باشند.

رحیمی بیان نمود: شرکت آب و فاضلاب شهرستان بروجرد باید مسیرهای روان آب ها و فاضلابی که به زمین های این کشاورزان منتهی می شود را مسدود کند.

دادستانی با متخلفان کشت سبزی با فاضلاب برخورد قاطع می کند

مهدی محمدی، دادستان بروجرد نیز در این رابطه تاکید کرد: در برخورد قاطع و قانونی با سبزیکاران متخلف جای هیچ گونه اهمالی وجود ندارد چون غیرممکن است بهداشت عمومی قربانی ملاحضات برخی دستگاه های اجرایی در بروجرد شود.

وی افزود: تمامی محصولاتی که با آب های آلوده و غیر بهداشتی کشت می شوند باید شناسایی و کشاورزان خاطی از طریق شبکه بهداشت و درمان به عنوان ضابط بهداشتی به دادستانی معرفی شوند.

دادستان بروجرد ادامه داد: دادستانی در این رابطه تشکیل پرونده داده و به منظور برخورد قاطع تمهیدات لازم را به شبکه بهداشت اعلام خواهد کرد.

به گفته محمدی، نظارت بر اینگونه عملکرد سبزیکاران بر عهده شبکه بهداشت، جهاد کشاورزی و محیط زیست بوده و اگر مطابق ضابطه با تخلفات برخورد نکنند نشانه ضعف آنها خواهد بود.

به هر روی، ضعف مدیریت دستگاه های اجرایی متولی و شانه خالی کردن از قبول مسئولیت، نبود قانون مشخص برای برخورد با کشاورزان سبزیکار متخلف، نبود الگوی کشت جایگزین، عدم تأمین آب سالم جهت استفاده کشاورزان و… از جمله دلایل بروز مشکل و مسئله آبیاری مزارع سبزی با فاضلاب و آب آلوده در بروجرد است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1292

به "برخورد دادستانی بروجرد با سبزیکاران متخلف ، رد پای فاضلاب تا سفره های مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد دادستانی بروجرد با سبزیکاران متخلف ، رد پای فاضلاب تا سفره های مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید