اینترنت ثابت، تنها راه کاهش بار شبکه تلفن همراه

به گزارش کشتی کروز، رئیس سازمان فناوری اطلاعات از رونمایی 5 پروژه همزمان با روزجهانی ارتباطات اطلاع داد و گفت: برای کاهش بار شبکه تلفن همراه باید به سمت اینترنت ثابت برویم.

اینترنت ثابت، تنها راه کاهش بار شبکه تلفن همراه

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری کشتی کروز به نقل از وزارت ارتباطات ، امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به رونمایی از پنج پروژه این سازمان، همزمان با روز جهانی ارتباطات گفت: صدور پروانه بهره برداری موقت شش مرکز داده، ارتقاء فضای ابری کشور با اجرای پروژه ایران ابر تا دو برابر فضای کنونی، اولویت گذاری، سیاست در حوزه فناوری با یاری خرد جمعی و حضور نخبگان، یاری به فراورینمایندگان سخت افزاری کشور و رونمایی از سامانه رصد طرح های ملی از برنامه هایی است که از سال گذشته تا به امروز در سازمان فناوری اطلاعات پیگیری شده و هم زمان با هفته جهانی ارتباطات رونمایی می شود.

وی بابیان اینکه سال گذشته سعی کردیم پروانه های بهره برداری مراکز داده را صادر کنیم و از چهار استاندارد جهانی موجود برای رتبه بندی مراکز داده استفاده می کنیم، گفت: رتبه بندی مراکز داده به این دلیل اهمیت دارد که سیاست های دسترسی مردم به داده، دسترسی کسب وکارها به فضای سرویس دهی و میزبانی خدمات، در مراکز داده انجام می شود. ارزیابی اولیه این مراکز داده انجام و پروانه های بهره برداری موقت شش مرکز داده صادرشده است.

ناظمی با اشاره به اینکه پروانه های بهره برداری برای این مراکز منافع چهارگانه ای دارد، توضیح داد: منفعت اول این است که قیمت داده برای بخش میزبانی داخل و شبکه ملی اطلاعات به نزدیک به صفر می رسد. ویژگی دوم این است که این مراکز داده می توانند از امکانات دولتی مثل وام های کم بهره برای تجهیز منابع خود استفاده نمایند. ویژگی سوم این است که مراکز این امکان را پیدا می نمایند که در واگذاری Colocation (مراکزی که از طرف دولت برای استقرار مراکز داده در نظر گرفته شده) استفاده نمایند. زیرا مراکز دولتی خیلی از اوقات تمایل نداشتند که داده های خودشان را ذخیره سازی و یا در مراکز داده خصوصی میزبانی نمایند. به دلیل اینکه ترس از امنیت داشتند. اما پس از پروانه بهره برداری این امکان به وجود می آید که مراکز دولتی مشتری های مراکز داده خصوصی شوند و ویژگی چهارم هم این است که حضور مراکز دولتی باعث رونق کسب وکار آن ها می شود و هم از اینکه ما مراکز داده کم کیفیت دولتی داشته باشیم که نتوانند سرویس ها را به صورت پایدار ارائه دهند، کاسته می شود.

معاون وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه این شرکت ها می توانند بر کاهش قطعی ها و افزایش پوشش شبکه تأثیر داشته باشند، گفت: ما از سال قبل در این زمینه کاری هایی را شروع نموده ایم. مثلاً برای پایدارسازی آن ها به جای اینکه یک لینک داشته باشند و نقطه شکست آن ها زیاد باشد، آن را تبدیل به رینگ نموده ایم. یعنی هرکدام از مراکز اصلی حداقل از دو لینک مستقل وصل می شوند تا میزان پایداری سیستم آن ها بالا برود. برای برق و استفاده از سایر امکانات همین موضوع را در نظر گرفته ایم. یکی از ویژگی هایی که استانداردهای بین المللی برای مراکز داده دارند حول همین مسئله است؛ اینکه از چند لینک مستقل با اینترنت جهانی مرتبط هستند؟ از چند منبع مستقل برق خودشان را تأمین می نمایند؟ تا چه حد نسبت به اتفاقات بیرونی مثل زلزله آسیب پذیر هستند؟ و تا چه حد در دسترس هستند. این ها معیارهای اصلی است.

وی اضافه کرد: با اجراشدن این طرح ما یک فرایند کاهشی را در قطع شدن در حوادث شاهد هستیم. یعنی به مرورزمان قطعی ها کاهش پیدا می نماید. از مهرماه سال گذشته به شدت میزان پایداری و حجم میزبانی هایی که از داخل انجام می شود اضافه کرده شده است. یعنی بخش خصوصی از این امر استقبال نموده که بتواند از هاستینگ های داخلی استفاده کند.

ناظمی با اشاره به اینکه سال گذشته زیرساخت خدمات ابری را با عنوان پروژه ابر ایران شروع نموده ایم، که فرآینده مزایده آن در حال برگزاری است، گفت: امیدواریم که در ماه های آینده به یاری شرکت ارتباطات زیرساخت این پروژه عملیاتی شود و شاید این پروژه با همکاری ما و شرکت ارتباطات زیرساخت، با راهبری سازمان فناوری اطلاعات یا شرکت ارتباطات زیرساخت، انجام شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه که امیدواریم این پروژه هم به نتیجه برسد و مزایده آن در هفته ارتباطات اعلام شود، اظهار کرد: با پروژه ابر ایران ظرفیت ابری کشور می تواند تا دو برابر ارتقا پیدا کند که یک اتفاق بسیار مهم و زیرساخت بسیاری از خدماتی است که ارائه می شود.

وی با اشاره به برنامه سوم سازمان فناوری اطلاعات برای استفاده از خرد جمعی در اولویت گذاری و سیاست، ادامه داد: در این هفته با شیوه دلفی، 21 موضوع حوزه فناوری را تعیین و پرسشنامه ای را منتشر نموده ایم و 350 نفر در حوزه های مختلف به این پرسشنامه پاسخ های اولیه خود را داده اند و در خصوص هر یک از این 21 موضوع، جنبه های مختلف مانند سیاست گذاری، همکاری به چه میزانی می تواند باشد و طرح چه منفعت های ملی ایجاد می نماید مورد پرسش قرار گرفته و این پروژه اگرچه از دسته سیاست گذاری و تدوین سند تلقی می شود ولی از آن جهت که مشارکت عمومی خبرگان را دارد و بدون اینکه حاکمیت بخواهد از بالا به پایین تصمیم گیری کند بلکه از خود خبرگان می پرسد و نظر آن ها را به جامعه بازمی گرداند اهمیت دارد.

ناظمی پروژه چهارم سازمان فناوری اطلاعات را یاری به بخش هایی که سخت افزارهای مورد احتیاج جامعه را باهدف توسعه دسترسی ها فراوری می نمایند، گفت و گفت: به دلیل اینکه کیفیت تلفن همراه در این روزها بیش از کیفیت ADSL خانگی است، خیلی از خانوارها ترجیح می دهند که از تلفن همراه خود استفاده نمایند و این شبکه از جهت محدودیت هایی مثل منابع فرکانس تحت فشار واقع شده است و به حد اشباع رسیده است.

وی با اشاره به اینکه برای برطرف فشار شبکه تلفن همراه باید به کارهای جایگزین فکر کنیم، اضافه کرد: یکی از کارهای جایگزین این است که منابع فرکانسی را افزایش دهیم و از طیف فرکانسی 700 و 800 در بخش مخابرات و ارتباطات استفاده کنیم. حرکت دوم توسعه ظرفیت خطوط ثابت است.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای بهبود این شرایط وزیر ارتباطات حرکت به سمت VDSL را جز برنامه های وزارتخانه در نظر گرفته و توسعه VDSL در کشور را به وسیله یک کارگروه متشکل از بخش های مختلف وزارتخانه پیگیری می نماید، توضیح داد: قسمت عمده این کار تکالیفی است که به حوزه تنظیم مقررات و رگلاتوری برمی شود. بخشی از آن هم یاری به شکل گیری ارتباط زنجیره تأمین مناسب و کاهش هزینه ها با اتکا به منابع وجوه اداره شده است.

وی اضافه کرد: مدلی که الآن طراحی و جلسه آن با صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده به این صورت است که خریدهای عمده را اپراتورها و همچنین شرکت های مخابراتی بتوانند از شرکت های الکترونیکی مثل فراورینمایندگان مودم داشته باشند و پول این مودم را دولت به صورت وام تأمین می نماید. یعنی پول را به وسیله اپراتور به فراورینماینده می دهد و فراورینماینده محصول خودش را در اختیار اپراتور قرار می دهد و اپراتور امکان این را دارد که به صورت رایگان در اختیار مشترکین قرار دهد و ماهیانه روی حق اشتراک ماهیانه آن ها پول مودم را کسر و وام را پرداخت کند.

ناظمی با بیان اینکه این مدل اقتصادی یاری می نماید که فشار کمتری به مصرف نماینده وارد شود و بخش فراوریی یک برنامه مطمئن و پیوسته را داشته باشد، توضیح داد: این برنامه یاری می نماید بخش فراوریی با حجم و فشار روبرو نشود و همچنین یاری می نماید که اپراتورها بتوانند روی ارائه خدمات ثابت سرمایه گذاری عمده داشته باشند و آن را به عنوان یک بخش جدی در سبد ارائه خدمات خود در نظر بگیرند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات برنامه پنجم این سازمان را رونمایی از سامانه مانیتورینگ و رصد پیشرفت 23 پروژه کلان ملی توسط مردم، گفت و گفت: متولیان و دستگاه های اجرایی مختلفی در این پروژه ها همکاری دارند و یکی از حقوق شهفرایندان اطلاع از پیشرفت پروژه های ملی است و این که بدانند این پروژه چگونه پیشرفت نموده، در چه مرحله ای است، چه منابعی به آنها تخصیص یافته تا میزان موفقیت یا شکست و اهتمامی که هر دستگاه دارد را ارزیابی نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1194

به "اینترنت ثابت، تنها راه کاهش بار شبکه تلفن همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت ثابت، تنها راه کاهش بار شبکه تلفن همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید