شروع فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال

به گزارش کشتی کروز، تهران (پانا) - هم زمان با پنجم اسفندماه روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از شروع فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال به منظور معرفی الگوهای برتر، با هدف ترویج هنر معماری و ارتقای کیفی فرهنگ ساخت وساز، بهبود کیفی زیست شهری و توجه به منافع عمومی شهروندان در شهر تهران اطلاع داد.

شروع فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی دراین باره گفت: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به عنوان نهاد متولی در امر راهبری و نظارت ساخت وساز در نظر دارد تا به وسیله برگزاریجشنواره ساختمان برتر سال گامی مؤثر در راستای ارتقای کیفی ساخت وساز و افزایش میزان رضایت شهروندان بردارد.

وی اضافه نمود: در این جشنواره کوشش می گردد با توجه به چشم انداز و اهداف برنامه 5 ساله در ایجاد شهری با هویت مطلوب، ضمن ارتقای کیفی فرهنگ ساخت وساز در سطح شهر تهران که خود یکی از عوامل مؤثر در بهبود کیفیت زیست شهری است، به اشاعه و ترویج الگوهای برتر در حوزه ساخت وساز و معرفی این سرمشق ها پرداخته گردد.

گلپایگانی تأکید کرد: هدف این جشنواره تشویق سازندگان به رعایت معیارها و استانداردهای مورد تأیید در حوزه ساخت وساز هست تا علاوه بر یاری به برطرف نیازهای کاربران بنا به بهترین شکل، گامی مثبت در راستای توجه به حقوق شهروندی به وسیله ایجاد حس فضای شهری مطلوب برداشته گردد.

وی گفت: علاوه بر تشویق سازندگان، دیگر هدف این جشنواره، ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و تبدیل ساخت خوب به عنوان یک مطالبه عمومی در کلان شهر تهران و تعمیم آن به کل کشور هست؛ اگر در سطحی بالاتر نگاه کنیم، معیارها و استانداردهای ساختمان برتر، دربرگیرنده مؤلفه های ارتقای محیط زیست بوده که در منشور شهروندی هم به آن اشاره شده است.

وی با اشاره به مهم ترین معیارهای معرفی ساختمان برتر گفت: در انتخاب معماری برتر به مباحث کلیدی همچون طراحی سبز و اصول معماری پایدار، تاب آوری سازه ای، رعایت استانداردهای ایمنی روز، مطالعات ترافیکی، اجتماعی، بهداشتی، پدافند غیرعامل، نظام عملکردی ساختمان و کارآمدی آن، چشم اندازهای شهری و کیفیت ساختمان در حوزه نماهای شهری،کیفیت ساخت و استفاده از فناوری و مصالح مناسب و ماندگار، استفاده از مصالح ساختمانی و محصولات و فناوری های فراوری داخل توجه شده که مبنای داوری آثار ارسالی است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مورد دسته بندی ساختمان ها جهت شرکت در این جشنواره گفت: این جشنواره 7 گروه از ساختمان ها را در برمی گیرد که شامل: ساختمان های مسکونی زیر 6 طبقه با 22 جایزه، ساختمان های مسکونی بالای 6 طبقه با یک جایزه، مجتمع های مسکونی با یک جایزه، ساختمان های با کاربری های (تجاری، اداری و خدماتی) با 3 جایزه، ساختمان های با کاربری های (صنعتی، کارگاهی) با یک جایزه، ساختمان های با کاربری های (فرهنگی، گردشگری) با یک جایزه و ساختمان های بازسازی شده با کاربری عمومی با دو جایزه است.

وی اضافه نمود: در این دوره ساختمان هایی که در بازه زمانی سال های 95 الی 99 مورد بهره برداری قرار گرفته اند مجاز به شرکت در مسابقه هستند. اعضای کمیته فنی و هیات داوران نیز ترکیبی از مهندسین معمار، عمران، شهرسازی، تأسیسات و جامعه شناسان شهری می باشند و شرکت نمایندگان از امروز(پنجم اسفندماه99) تا انتها خردادماه 1400 مهلت دارند با مراجعه به سامانه تهران من به آدرس(my.tehran.ir) قسمت خدمات ملک و شهرسازی و انتخاب بخش مسابقه ساختمان برتر سال شهرداری تهران آثار خود را بارگذاری نموده و به دبیرخانه این رویداد ارسال نمایند؛ همچنین شماره تلفن های(96026144 و 96026180) جوابگوی سؤالات احتمالی شرکت نمایندگان هستند.

لازم به ذکر است آثار ارسالی در تیرماه 1400 در معرض داوری قرار میگیرد و برگزیدگان نهایی تا سی ام تیرماه معرفی می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1724

به "شروع فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید