پرداخت 10 میلیارد تومان مالیات خانه خالی

به گزارش کشتی کروز، مدیر کل طراحی و تحلیل فرآیند های مالیاتی ضمن بیان جزئیاتی از فرایند اخذ مالیات خانه های خالی، گفت: تا به امروز از این محل حدود 10 میلیارد تومان مالیات وصول شده است.

پرداخت 10 میلیارد تومان مالیات خانه خالی

به گزارش ایسنا، جهانگیر رحیمی اظهار کرد: بر اساس قانون دائمی اقتصادیات های مستقیم، اخذ اقتصادیات از خانه های خالی به این صورت است که پس از خاتمه هر سال اقتصادی، سازمان امور اقتصادیاتی در تیرماه سال بعد یک ماه فرصت دارد تا نسبت به آنالیز اطلاعات و اعلام اندازه اقتصادیات هر واحد مسکونی اقدام کند، اما در قانون بودجه سال گذشته، سازمان امور اقتصادیاتی مکلف شد تا خاتمه 9 ماهه اول سال 1400، اقتصادیات خانه های خالی را وصول کند.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه تکلیف قانون بودجه سال 1400 برای اقتصادیات خانه های خالی به صورت کامل اجرا نشده است، اکنون زمان این است که وزارت راه و شهرسازی اطلاعات کامل در این زمینه را به سازمان امور اقتصادیاتی بدهد تا سازمان نسبت به صدور برگ مطالبه اقدام کند.

این مقام مسئول ادامه داد: آنچه که در سال گذشته رخ داد، اطلاعات نزدیک به 570 هزار خانه خالی برای 9 ماهه آن سال به سازمان امور اقتصادیاتی ارسال شد که از این تعداد واحد مسکونی، یکسری در شهر های زیر 100 هزار نفر جمعیت قرار داشت که به علت مشمول نشدن، کنار گذاشته شدند. البته، عده ای از مشمولان نیز پذیرش را انتخاب نموده اند، اما نسبت به پرداخت اقدام ننموده اند. یکسری از این افراد اعتراض کردند و ما به صورت آفلاین به وزارت راه و شهرسازی اعلام کردیم و عمده این افراد به این علت بوده که در سامانه ملی املاک و اسکان برای ثبت یا بروزرسانی مراجعه ننموده اند.

رحیمی با بیان اینکه تا به امروز کمتر از 10 میلیارد تومان اقتصادیات از خانه های خالی وصول شده است، گفت: اینکه گفته می گردد 2 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد، اطلاعات آن ها تا به امروز به سازمان امور اقتصادیاتی ارسال نشده و اگر قرار است تا اطلاعاتی تکمیل گردد، از آنجا که تکلیف قانون بودجه سال 1400 برای اقتصادیات خانه های خالی به صورت کامل اجرا نشده، باید معین گردد که این خانه ها در سه ماهه خاتمهی نیز خالی بوده اند یا خیر. بعلاوه، با ارسال اطلاعات تکمیلی، اطلاعات سازمان امور اقتصادیاتی هم بروزرسانی خواهد شد.

طبق این گزارش، بر اساس قانون اقتصادیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهر های بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد، مشمول اقتصادیات می گردد و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول اقتصادیاتی بر مبنای اقتصادیات بر عایدی اجاره به توضیح ضرایب سال اول معادل شش برابر اقتصادیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر اقتصادیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر اقتصادیات متعلقه خواهد شد.

در این بین، وظیفه شناسایی خانه های خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی به وسیله سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است که این وزارتخانه با راه اندازی سامانه املاک و اسکان نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام کرد و کسانی که در مهلت معین شده نتوانستند این اطلاعات را ثبت نمایند، خانه آن ها به عنوان خاله خالی به سازمان امور اقتصادیاتی از سوی وزارت راه و شهرسازی معرفی گردید.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2251

به "پرداخت 10 میلیارد تومان مالیات خانه خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 10 میلیارد تومان مالیات خانه خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید