نیاز به طرحی برای حمایت مستقیم از کم درآمدها

به گزارش کشتی کروز، تهران (پانا) - عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، طرح هایی که تا به امروز برای حمایت غیر مستقیم از اقشار کم درآمد اجرایی شده، راه به جایی نبرده اند و در این راستا باید برنامه ای جدید در دستور کار قرار داد.

نیاز به طرحی برای حمایت مستقیم از کم درآمدها

به گزارش ایسنا، عباس آرگون اظهار کرد: با توجه به شرایط سخت اقتصادی، امروز فشار قابل توجهی بر اقشار کم درآمد جامعه وارد شده و از این رو به نظر می رسد حمایت از آنها باید به عنوان یکی از اولویت های مهم اقتصادی در نظر گرفته شود اما در این میان، اینکه روش اجرای این حمایت چگونه باشد، بیشترین اهمیت را دارد.

وی با اشاره به اجرای نظام پرداخت یارانه ها در ایران، بیان کرد: در ایران، دولت در طول سال چند صد هزار میلیارد تومان یارانه غیر مستقیم و پنهان پرداخت می کند و این در حالی است که بخش عمده جامعه هدف یارانه، نمی توانند از آن بهره مند شوند. این طرح جز اینکه فشاری جدی بر منابع هزینه ای دولت وارد می کند، نتیجه ای جز افزایش بی عدالتی ندارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: وقتی ما به انرژی و سوخت یارانه پنهان می دهیم، اقشار پردرآمد از آن اصلی ترین استفاده را می برند. خانواده ای که چند خودرو دارد، از سویی سهمیه 60 لیتری بنزین دریافت می کند و از سوی دیگر قیمت نهایی سوخت نیز با یارانه به این خانوار می رسد. این در حالی است که اقشار کم درآمد عملا خودرویی ندارند که از این یارانه بهره ببرند.

آرگون با اشاره به نقدهای که به عرضه ارز 4200 تومانی وجود دارد، بیان کرد: این ارز با هدف حمایت از اقشار کم درآمد به اجرا در آمد اما در عمل محلی برای کم شدن شفافیت اقتصادی شد و در بستر آن، افرادی که از رانت بهره می بردند، توانستند سودجویی شخصی قابل توجهی داشته باشند.

وی افزود: در کنار آن، ارز فقط به مواد اولیه و برخی کالاها تعلق می گیرد و سایر هزینه ها را شامل نمی شود. به این ترتیب، قیمت این کالاها در نهایت افزایش پیدا می کنند و حمایتی از اقشار کم درآمد صورت نمی گیرد.

آرگون خاطر نشان کرد: برای عبور از این شرایط، باید طرح هایی را در دستور کار قرار داد که مستقیما از اقشار کم درآمد حمایت کند و آنها امکان آن را داشته باشند که با استفاده از منابع، هزینه های خود را مدیریت کنند. تا زمانی که حمایت ها غیر مستقیم باشد، نه عدالتی به وجود می آید و نه این اقشار توان استفاده از منابع را دارند.

با وجود نقدها بخش خصوصی، دولت بیان کرده که برنامه ای برای حذف ارز 4200 تومانی ندارد.

این ارز زمان آغاز دور جدید تحریم ها و به منظور حمایت از اقشار کم درآمد برای دسترسی به کالاهای اساسی اجرایی شد.

مجلس در هفته های اخیر طرح جدیدی را برای تامین کالاهای اساسی بررسی کرده و احتمال نهایی شدن در صورت تصویب مجلس وجود دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1429

به "نیاز به طرحی برای حمایت مستقیم از کم درآمدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیاز به طرحی برای حمایت مستقیم از کم درآمدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید