نور طبیعی برای گیاهان خانگی ام

به گزارش کشتی کروز، درست مانند آب، نور هم یکی دیگر از اساسی ترین نیازهای گیاهان است. خیلی از گیاهان بدون خاک مناسب یا کود هم به زندگی ادامه می دهند، اما گیاهی نیست که بدون نور زنده بماند!

نور طبیعی برای گیاهان خانگی ام

گیاهان به وسیله واکنش فتوسنتز نور را جذب و آن را به انرژی تبدیل می نمایند. فتوسنتز در اندامک های خاصی از گیاه به نام کلروپلاست اتفاق می افتد. گیاهانی که می توانند نور بیشتری را تحمل نمایند، کلروپلاست های بیشتری دارند.

بعلاوه، کلروپلاست یاری می نماید گیاه به میزان نور واکنش نشان دهد. زمانی که میزان نور تابیده شده به گیاه کم می گردد، گیاه کلروپلاست ها را در جایی قرار می دهد که بتوانند میزان کم نور را هم دریافت نمایند. این توانایی گیاه را برای تطابق با شرایط محیطش آماده می نماید، و به همین علت است که گیاهان سایه دوست می توانند در محیطی با آفتاب بیشتر هم به زندگی ادامه دهند.

این توانایی خارق العاده گیاهان در تبدیل نور به انرژی، علت به وجود آمدن زندگی بر سیاره زمین است!

وقتی نوبت به نگهداری گیاهان درون خانه می رسد، پرورش دهندگان مدام در حال کوشش برای فراهم کردن میزان بیشتری نور هستند. مهم است که بدانید نوری که از میان پنجره به داخل خانه تابیده می گردد به میزان نوری که گیاه در بیرون از خانه دریافت می نماید، قوی نیست. با اندکی فاصله گرفتن از پنجره، نور، شدت خود را از دست می دهد. کافی است گیاه را به میزان 50 تا 100 سانتی متر از پنجره دور کنید تا از شدت تابش آن بر گیاه حدود 50 درصد کاسته گردد.

بعلاوه مهم است که بدانید پنجره ای که گیاه را رو به روی آن قرار می دهید در چه جهتی واقع شده است. چرا که جهت پنجره، شدت نور خورشید دریافتی را تعیین می نماید.

در شمال آمریکا، اروپا و قسمت های زیادی از آسیا، شدت نور دریافتی، بستگی به جهت پنجره دارد. به این صورت که:

- پنجره رو به شمال

این پنجره ضعیف ترین نور را دارد و در بیشتر مواقع سایه دار است. می توان در طول روزهای تابستانی در جلوی پنجره شمالی، گیاهان سایه دوست را پرورش داد، اما این پنجره در فصل زمستان، مکان مناسبی برای گیاهان نیست.

- پنجره رو به جنوب

به این علت که خورشید در آسمان یک قوس تقریبا جنوب شرقی به غرب را طی می نماید، پنجره جنوبی معمولا نوری شدید دارد و گیاهانی که در جلوی این پنجره قرار می گیرند، بیشترین نور را دریافت می نمایند.

- پنجره رو به شرق

پنجره های شرقی دارای نور صبح گاهی هستند، یعنی زمانی که نور خورشید خیلی شدید نیست اما در عین حال برای گیاهان عالی است. پنجره جنوبی عموما برای گیاهانی مناسب است که به نوری متعادل احتیاج دارند و یا تنها نور صبح گاهی می خواهند.

- پنجره رو به غرب

پنجره های غربی نور بعد از ظهر و عصرگاهی خوبی دارند، که می تواند در تابستان بسیار شدید باشد. اگر چه شدت نوری که این پنجره دریافت می نماید به میزان نور دریافتی پنجره جنوبی نیست، اما پنجره غربی هم مکان مناسبی برای قرار دادن گیاهان آفتاب دوست است.

شدت نور را میزان بگیرید

راه های زیادی برای میزان گیری شدت نور وجود دارد. یکی از راه های میزان گیری شدت نور آنالیز سایه حاصل شده از نور است! به این صورت که، اگر سایه ای که از نور حاصل شده بود، سایه ای تیز و قوی بود، این نشان دهنده شدت زیاد نور است. اما اگر سایه ای نامعین و کم رنگ حاصل شده، این بیانگر آن است که نور خیلی شدید نیست، و اگر هم هیچ سایه ای تشکیل نشده، شدت نور در پایین ترین حد است.

خیلی از پرورش دهندگان، از وسایل میزان گیری مخصوص برای سنجش نور استفاده می نمایند.

چند نکته

- گاهی شیشه پنجره مانند ذره بین عمل می نماید و خود باعث ایجاد سوختگی در برگ گیاه می گردد، پس همیشه مراقب برگ های گیاهان تان باشید.

- در نهایت برترین راهنمای شما برای اینکه بدانید گیاه تان نور کافی دریافت می نماید یا خیر، خود گیاه است.

- از نشانه های نور زیاد می توان به، زرد شدن برگ ها یا ایجاد نقاط سوخته روی آنها اشاره نمود.

- از نشانه های کمبود نور گیاه می توان، درازی و بدشکلی گیاه را نام برد.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2305

به "نور طبیعی برای گیاهان خانگی ام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور طبیعی برای گیاهان خانگی ام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید