بی ینال موسیقی ونیز با نواهای ایرانی به انتها رسید

به گزارش کشتی کروز، موسیقی ایرانی خاتمه بخش شصتمین دوره بی ینال موسیقی ونیز بود.

بی ینال موسیقی ونیز با نواهای ایرانی به انتها رسید

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش کشتی کروز به نقل از روابط عمومی بخش موسیقی ایران بی ینال موسیقی ونیز، اختتامیه بی ینال شصتم ونیز روز گذشته در حالی با موسیقی ایران برگزار گردید که پائولو باراتا (رئیس کل بی ینال ونیز)، ایوان فدله (آهنگساز، دبیر موسیقی بی ینال)، کلدیو آمبروزینی (مدیر هنری و رهبر اکس نوو آنسامبل)، ایرج صهبایی (آهنگساز، رهبر ارکستر) و چند نفر از آهنگسازان، مدیران و استادان کنسرواتوارهای موسیقی ایتالیا در کنار بسیاری از تماشاگران، میزبان این اجراها بودند.

برنامه اجرایی نمایندگان موسیقی ایران در این بی ینال که عنوان موسیقی ایران از گذشته تا امروز را داشت، در دو بخش اجرا شد؛ در قسمت اول دیوِرتیمنتو آنسامبل به رهبری سندرو گُرلی روی صحنه آمد و با حضور میلاد محمدی سولیست تار، قطعه صبا برای تار و آنسامبل ساخته علیرضا فرهنگ را اجرا و در ادامه با حضور سامان صمیمی نوازنده کمانچه، کنسرتو کمانچه ساخته مهدی خیامی برای کمانچه و آنسامبل و با حضور کارن کیهانی نوازنده سنتور قطعه نقطه ای بود و دگر هیچ نبود اثر کارن کیهانی برای سنتور و آنسامبل را اجرا کرد.

بعد از خاتمه این بخش، میلاد محمدی سولیست تار، اجرای قطعه صبا با آنسامبل دیوِرتیمنتو را راهی جدید برای استفاده از تکینک های تار دانست و محمدرضا رئیسی نوازنده سازهای کوبه ای نیز برای حضور دوباره ایران در چنین رویدادی اظهار امیدواری کرد.

بخش دوم این برنامه به اجرای گروه موسیقی مهرآیین اختصاص داشت به طوری که با حضور سامان صمیمی (کمانچه)، میلاد محمدی (تار)، محمدرضا رییسی (سازهای کوبه ای) و کارن کیهانی (سرپرست گروه و نوازنده سنتور) موسیقی دستگاهی ایرانی شامل آثاری از درویش خان و رضا محجوبی اجرا شد که با استقبال بسیار زیاد مدیران بی ینال و مخاطبان روبه رو شد، ایوان فدله - دبیر شتصمین بی ینال ونیز - نیز در حاشیه این اجراها، ضمن دیدار با نوازندگان و آهنگسازان کشور ما، اجرای موسیقی ایران را یکی از بهترین کنسرت های بی ینال ونیز دانست و از اجرای پیروز نوازندگان قدردانی کرد.

کارن کیهانی آهنگساز و نوازنده سنتور نیز در حاشیه این اجرا، گفت: یکی از ویژگی های این کنسرت، استفاده نکردن از سیستم صوتی بود که امری رایج در اجرای آثاری با سازهای ایرانی نیست، به طوری که ما توانستیم از قابلیت های صوتی سازهای مان در مقابل آنسامبلی شامل سازهای کلاسیک استفاده کنیم. همچنین در بخش موسیقی دستگاهی نیز بدون استفاده از میکروفن به اجرا پرداختیم که این موضوع با استقبال زیادی از سوی متخصصان حاضر در سالن و حتی تماشاگران روبه رو شد.

سامان صمیمی نوازنده کمانچه نیز بعد از اجرای گروه مهرآیین در بی ینال موسیقی ونیز، اظهار کرد: حضور موزیسین ها و آهنگسازان ایرانی در بی ینال ونیز اتفاق بزرگ تاریخی برای هنر موسیقی ایران است.

وی ادامه داد: در همراهی با گروه موسیقی مهرآیین با اجرای آثاری از قدما توانستیم رویکرد جدیدی درباره قابلیت های سازی داشته باشیم به طوری که برای اولین بار بدون استفاده از سیستم صوتی به اجرا پرداختیم که امیدوارم این موضوع قدم اولی باشد برای این که بدانیم سازهای ما چه قابلیت هایی می تواند داشته باشد.

صمیمی افزود: امیدوارم حضور ایران برای اولین بار در بی ینال موسیقی ونیز قدم خیری برای موسیقی ایران باشد و بتواند شروعی باشد که دیگر موزیسین ها و نوازندگان ایرانی نیز راه پیدا نمایند و ایران از این به بعد حضور پررنگی در این فستیوال داشته باشد.

در خاتمه اجرای پروژه موسیقی ایران در شتصمین بی ینال موسیقی ونیز، هنرمندان، استادان آموزشگاه های موسیقی و مخاطبان این کنسرت، با نوازندگان و آهنگسازان ایرانی دیدار و گفت وگو کردند.

براساس این گزارش، نمایندگان موسیقی ایران در بی ینال ونیز، 26 مهرماه با حضور در فستیوال اپرتو ایتالیا، پروژه موسیقی ایران از گذشته تا امروز را در شهر رجواِمیلیای ایتالیا اجرا خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 727

به "بی ینال موسیقی ونیز با نواهای ایرانی به انتها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی ینال موسیقی ونیز با نواهای ایرانی به انتها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید