انسولین هوشمند از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می نماید

به گزارش کشتی کروز، پژوهشگران آمریکایی، نوعی انسولین ارائه داده اند که می تواند به صورت هوشمند از افت قند خون پیشگیری کند.

انسولین هوشمند از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می نماید

به گزارش کشتی کروز و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، نوع جدیدی از انسولین ارائه داده اند که می تواند به پیشگیری از بروز افت قند خون یا هیپوگلیسمی (hypoglycemia) در بیمارانی که داروی دیابت مصرف می نمایند، یاری کند.

انسولین، هورمونی است که به صورت طبیعی در پانکراس فراوری می گردد و به بدن در تنظیم گلوکزی که با غذا مصرف می گردد، یاری می نماید. هنگامی که بدن نتواند انسولین را به طور طبیعی فراوری کند، دیابت نوع یک و هنگامی که بدن نتواند به قدر کافی از انسولین فراوریشده استفاده کند، دیابت نوع دو پیش می آید. در این موارد، میزان مشخصی از انسولین برای بیمار تجویز می گردد تا بتواند بیماری خود را کنترل کند.

افرادی که انسولین مصرف می نمایند، معمولاً باید سطح قند خون خود را با یک ابزار پزشکی موسوم به گلوکومتر (glucometer) اندازه بگیرند و سپس میزان انسولین را بر اساس آن محاسبه نمایند. به علاوه باید میزان مشخصی از کربوهیدرات نیز مصرف گردد تا سطح قند خون در حد طبیعی باقی بماند. هر دو مورد مذکور، در معرض خطای انسانی قرار دارند و می توانند پیامدهای مخربی برای بیمار داشته باشند.

مصرف بیش از حد انسولین می تواند به بروز هیپوگلیسمی منجر گردد. هیپوگلیسمی، به افت قند خون به زیر شصت میلی گرم بر دسی لیتر گفته می گردد و نشانه هایی مانند احساس ضعف یا گرسنگی، رنگ پریدگی، عرق سرد، تپش قلب، سرگیجه، گیجی و خواب آلودگی دارد. در صورت نادیده دریافت این نشانه ها، ممکن است بیمار به مرحله بیهوشی و نهایتاً مرگ برسد.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، نوعی انسولین هوشمند موسوم به آی- انسولین (i-insulin) ابداع نموده اند که می تواند از افت شدید قند خون پیشگیری کند.

انسولین می تواند به گلوکز یاری کند تا از راه جریان خون به سلول ها برسد. هنگامی که انسولین به سطح سلول می رسد، پروتئین داخل آن موسوم به انتقال دهنده گلوکز (glucose transporter) را فعال می نماید تا گلوکز اطراف را از جریان خون جذب کند و به سلول برساند.

پژوهشگران برای به وجود آوردن انسولین هوشمند، یک مولکول دیگر نیز به انسولین اضافه کردند. این مولکول موسوم به مهارنماینده انتقال دهنده گلوکز (glucose transporter inhibitor)، مولکول انتقال دهنده گلوکز را که به سطح سلول رسیده، متوقف می نماید. این عملکرد مولکول، بخشی از یک فرآیند پویاست که بر اساس میزان گلوکز موجود صورت می گیرد.

این روش درمان در حال حاضر برای آزمایش های بالینی مورد آنالیز قرار گرفته است و در صورت موفقیت شاید بتواند درمان دیابت را دگرگون کند.

این پژوهش، در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 336

به "انسولین هوشمند از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می نماید" امتیاز دهید

1 کاربر به "انسولین هوشمند از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می نماید" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسولین هوشمند از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید