آژانس فضایی اروپا از خاک ماه آجر می سازد

به گزارش کشتی کروز، آژانس فضایی اروپا (ESA) به منظور ساخت سکونت گاه برای ماموریت های فضایی به ماه در آینده، به دنبال ساخت بلوک های ساختمانی از خاک این قمر است.

آژانس فضایی اروپا از خاک ماه آجر می سازد

به گزارش کشتی کروز و به نقل از گیزمگ، دانشمندان آژانس فضایی اروپا(ESA) در پی استفاده از خاک ماه به عنوان یک ماده اولیه برای ساخت آجر و ساخت سکونت گاه برای مأموریت های آینده در ماه است.

آنها با استفاده از شبیه سازها که خواص واقعی خاک ماه را شبیه سازی می نمایند، به دنبال این هدف هستند که دریابند آیا خاک خاکستری، خالص و زبری که سطح ماه را پوشانده، برای ساخت سکونتگاه، جاده، سکوی پرتاب و سایر تاسیسات مناسب است یا خیر.

اگر ملت های صاحب فناوری فضایی یک روز فضانوردان خود را به ماه بفرستند، توافق عمومی این است که اگر این کاوشگران قصد سفری کوتاه را نداشته باشند، ساختمان های مناسب برای ارائه فضاهای کاری و زندگی بسازند که قابلیت حفاظت از خدمه را در برابر تابش کیهانی مرگبار داشته باشند.

اما با توجه به هزینه فعلی برای رسیدن به ماه که بردن یک بطری آب به اندازه 20 هزار دلار آب می خورد، حمل مواد ساختمانی از زمین بسیار گران درمی آید. برای غلبه بر این مشکل، مهندسان به فکر فراهم کردن مواد اولیه ساختمانی از خاک خود ماه افتاده اند.

طبق گفته آژانس فضایی اروپا، زمین و ماه، از نظر زمین شناسی، تاریخچه بسیار مشابهی دارند، زیرا خاک ماه حاصل از اثرات برخورد سنگ های آسمانی بسیار ریز و تابش کیهانی بر گدازه های در جریان بر روی این قمر است.

زمانی که از منطقه ای در آلمان، مواد مذابی شبیه به گدازه های 45 میلیون سال پیش جاری شد، دانشمندان مرکز فضانورد اروپایی(EAC) نمونه های این پودر آتشفشانی را آنالیز کردند و آن را یک ماده اولیه خوب برای ایجاد خاکی شبیه به ماه با نام EAC -1 دریافتند.

خاک ماه به شدت تیز و بسیار خشک است و به عنوان یک خطر بالقوه برای سلامت انسان تلقی می گردد. این خاک به علت تابش مداوم کیهانی، حامل بار الکترواستاتیک است.

نگرانی این است که این بار بتواند خواص خاک ماه و مناسب بودن آن به عنوان مصالح ساختمانی را تغییر دهد.

ارین ترنفیلد عضو هیئت آنالیز خاک ماه از آژانس فضایی اروپا می گوید: ما یک دلیل دیگر برای بازگشت به ماه به دست آورده ایم. ما به نمونه های تازه از خاک سطح ماه که در معرض محیط تابش بوده باشد، احتیاج داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1397 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 78

به "آژانس فضایی اروپا از خاک ماه آجر می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس فضایی اروپا از خاک ماه آجر می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید