دریاچه و چشمه گل رامیان؛ طبیعت بی نظیر گلستان، عکس

به گزارش کشتی کروز، دریاچه و چشمه گل رامیان در موقعیت جغرافیایی N365834 E550621 در استان گلستان واقع است. این چشمه و دریاچه در جنوب شهر رامیان یکی از شهرهای تابع استان گلستان واقع شده است .

دریاچه و چشمه گل رامیان؛ طبیعت بی نظیر گلستان، عکس

چشمه گل رامیان در دامنه کوه پنهان خانه قرار گرفته است. چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول ‪ 90‬متر و به عرض ‪ 80‬متر و به عمق ‪ 34‬تا ‪ 44‬متر و به روایتی به ‪ 80‬متر است که در ارتفاع ‪ 320‬متری از سطح دریا قرار گرفته است. این چشمه در 5 کیلومتری جنوب شهرستان رامیان و در 85 کیلومتری مرکز استان (گرگان) قرار گرفته است. از سه طرف به جنگل و از یک طرف به زمینهای زراعی متصل است. آب چشمه از کف زمین می جوشد.

وجه تسمیه

کلمه گل در زبان ترکی به منطقه ای گود و عمیق که آب در آن جمع می گردد گفته می گردد.گل، کلمه ای آرامی و به معنای جشمه جوشان که در حوزه های شمالی سرزمین باستانی ورکان(گرگان) تا به آسیای مرکزی و چین و اروسیا تا به نام کشور چشمه ها (گل ها) فرانسه وارد ادبیات تایخی قرون و اعصار شده است. گل ها یا دریاچه ها در حوزه های آسیای مرکزی و ایران در جغرافیای طبیعی با نام های آلماگل، آلاگل و در جغرافیای انسانی به عنوان نشان و نماد اقوام شمالی ایران عظیم دریافته ها و نقوش اشیاء آنان با عناوین ماری گل، آینه گل ... و بعنوان عناصر هویت فرهنگی ایران و آسیای مرکزی وارد مباحث تاریخی و قوم نگاری شده است.

چشمه گل رامیان ، از سه طرف به جنگل و از یک طرف به زمینهای زراعی متصل است

گل رامیان به عنوان عنصر نمادین صندلی مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان صندلی ویژه ای داشته است.دلیل نامگذاری این منطقه به گل رامیان به فرهنگ و زبان مردم بومی این ناحیه مربوط است و گفته میگردد از نظر تاریخی جمعیت غالب منطقه از نژاد ترک و تیره*ای از ایل گرایلی هستند. کلمه گل در ادبیات ترک به جای گود و عمیق که آب در آن جمع می*گردد، اطلاق شده و تلفظ دقیق آن نیز در ترکی گوءل است.

چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول ‪ 90‬متر و به عرض ‪ 80‬متر می باشد

رودخانه رامیان در شرق این چشمه بستر پهن و سیل آبی وسیعی داشت که گویای سیل های پیشین بوده است. این رودخانه از ارتفاعات البرز غربی (کوه لیرم - کوه خاک یا خاکسار و .. .) سرچشمه گرفته و پس از عبور از شهر رامیان وارد دشت گرگان شده که بعد از قطع راه دلند به آزاد شهر (شاه پسند) در یک جهت جنوب به شمال پیش رفته و بعد از اتصال به رود حاجی کوچکی نهایتاٌ به گرگان رود می پیوندد.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1756

به "دریاچه و چشمه گل رامیان؛ طبیعت بی نظیر گلستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه و چشمه گل رامیان؛ طبیعت بی نظیر گلستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید