تنگه شیرز، جایی که مثل هیچ جا نیست

به گزارش کشتی کروز، یکی از بکرترین و شگفت انگیزترین جاها، تنگ یا تنگه هایی ست که میلیون ها سال از عمرشان می گذرد و فرسایش و تغییرات زمین شناسی آنها را به وجود آورده. درست مثل تنگه شیرز. خیلی نزدیک نیست، ولی ارزشش را دارد که برای دیدنش تا لرستان برویم.

تنگه شیرز، جایی که مثل هیچ جا نیست

تنگه شیرز کجاست؟

این تنگه در کوهدشت لرستان واقع شده. فاصله کوهدشت تا خرم آباد 86 کیلومتر است و از کوهدشت هم باید 50 کیلومتر برویم تا به تنگه برسیم. اگر بخواهیم از کرمانشاه برویم، از تهران تا اول تنگه حدود 9 ساعت یعنی 596 کیلومتر رانندگی باید کنیم. راستا از ساوه و همدان شروع می شود. حدود 6 ساعت از راه را که برویم به کرمانشاه رسیده ایم. بعد از جیران بلاغ و هلشی می گذریم تا به اول تنگه برسیم.

راستا راحت تر از اتوبان قم به اراک، بروجرد و خرم آباد می رسد. از خرم آباد باید خودمان را به روستاهای نامجو و اولاد قبا برسانیم. 2 کیلومتر آخر راه خاکی ست. این راستا به پارکینگی می رسد که کنار مجتمع شیلات قرار گرفته و آخر راستا رانندگی ست. دیگر خودمان هستیم و منظره عجیب و غریب تنگه و پای پیاده.

طول این تنگه 5 کیلومتر است و در شرق کوه وره زرد است و شیب و بلندی دیواره های دره اش در جاهای مختلف با هم فرق دارد. برای مثال نزدیک روستای گدارگه حدود 10 متر بلندی دارد، اما همین طور که جلو برویم عمق دره به 150 تا 200 متر هم می رسد. بی جهت نیست که نام این قسمت را پرتگاه هفت رک گذاشته اند. فاصله دیوارها هم تغییر می کند و گاهی خیلی باریک می شود.

چرا باید تنگه شیرز را ببینیم؟

یکی از دیدنی ترین جاهای لرستان همین جاست. این تنگه یادگاری چند میلیون ساله در رشته کوه زاگرس است. شیارهای افقی دیواره های تنگه در بعضی جاها با تنه های درخت پوشانده شده و بالا را که نگاه کنیم، آسمان خیلی آبی هم دیده می شود. آن پایین هم که دیواره ها به زمین می رسند، رودخانه جاری ست.

تنگه شیرز هم بکر است و هم تماشایی. کافی ست عکس هایش را ببینیم تا بفهمیم این دیواره های شیاردار با طرح های عجیب و غریب شان چقدر حیرت انگیزند. البته به شیرز که برسیم، فقط دیواره های پر نقش و نگار پیش روی مان نیست. رودخانه، غار و درخت هایی که برگ های لطیف و میوه های خوشمزه دارند، نقطه مقابل سختی این سنگ ها هستند.

بهترین کار این است که کوله پشتی برداریم و کفش مناسب پایمان باشد و بزنیم به دل تنگه. لازم هم نیست کوهنورد حرفه ای باشیم یا قبلا خیلی کوه رفته باشیم. در رودخانه پایین دست ماهی زیاد است و اگر بخواهیم و حوصله اش را داشته باشیم می توانیم چوب و قلاب ماهیگیری ببریم و قزل آلا بگیریم.

سنگ دیواره های شیزر در دوره سوم زمین شناسی که مزوزوییک است، شکل گرفته و فسیل نرم تن ها در بافت شان پیدا شده. جدا از این آثار زندگی غارنشینی در این ناحیه پیدا شده و ارزش باستان شناسی هم دارد.

اگر بتوانیم تا آخر تنگه برویم، می رسیم به غار پل خدا. طول این غار 150 متر است و رودخانه ای هم وسطش جریان دارد. آب رودخانه حسابی سرد است و در بعضی جاها تا بالای زانو می آید، درست مثل تنگه واشی.

برای راه رفتن در آب رودخانه باید حتما کفش مناسبی پایمان باشد، چون سنگ های کف رودخانه حسابی تیزند. رودخانه ای که در طول راستا پیاده روی ما را همراهی می کند، در نهایت به رودخانه سیمره می ریزد که شاخه اصلی کرخه است.

یکی دیگر از قشنگی های اینجا، مناره سنگی ست که به شکل خیلی زیبایی، فرسایش و زلزله را نشان می دهد. ارتفاع این ستون سنگی حدود 80 متر است و قطرش هم به 10 متر می رسد.

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان بهترین زمانی ست که می توانیم به اینجا بیایم. منطقه سردسیر است و برای همین در مواقع دیگر سال، سرما اذیت مان می کند.

جاذبه های نزدیک

در 6 کیلومتری شمال غربی کوهدشت، سایت تاریخی ای قرار گرفته که نشان می دهد هزاران سال پیش در این منطقه زندگی جریان داشته.

عمر این محوطه به سده های پنج تا هفت پیش از میلاد مسیح می رسد. خاک این محوطه باستانی قرمز است. اشیای تاریخی زیادی مثل مفرغ در اینجا کشف شده که به موزه منتقل شان کرده اند. کارشناسان، به جای مانده معبدی را در این سایت باستانی پیدا کرده اند که سبک معماری آشوری دارد.

سی پله یا سیاه پل در دوره ساسانی روی رودخانه سیمره ساخته شده و هنوز هم هست. در آن زمان این پل راه ارتباطی ایلام و کرمانشاه بوده. هم آدم ها از آن استفاده می کردند و هم ارابه ها از رویش رد می شدند. از چهار دهانه پل، دوتا باقی ست. پهنای هر پایه پل حدود 6 و نیم متر است. سی پله نزدیک روستای سرطرهان در حوالی کوهدشت قرار گرفته.

کجا اقامت کنیم؟

طبیعت گردها به کمپینگ به عنوان اولین گزینه فکر می کنند. در دل طبیعت یا پارکینگ نزدیک تنگه، امکان اینکه شب را بمانیم، هست. ضمن این که می توانیم بعد از یک روز گشت و گذار به یکی از شهرهای اطراف هم برویم.

براساس راستای که برای سفرمان انتخاب کردیم، به هتل های کرمانشاه، هتل های خرم آباد و همین طور هتل های ایلام بد نیست نگاهی بیاندازیم. قیمت رزرو هتل در کرمانشاه از 90 هزار، در خرم آباد از 85 هزار و در ایلام از 130 هزار تومان شروع می شود. این قیمت ها مربوط به مهر ماه 97 هستند.

عکس ها: خبرگزاری تسنیم

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2246

به "تنگه شیرز، جایی که مثل هیچ جا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه شیرز، جایی که مثل هیچ جا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید