تابوت های چند هزار ساله مصر مرمت می شوند

به گزارش کشتی کروز، بیش از 600 تابوت چوبی باستانی مصر در موزه قاهره به دست تیمی از باستان شناسان مرمت می شوند.

تابوت های چند هزار ساله مصر مرمت می شوند

به گزارش کشتی کروز به نقل از گاردین، دولت مصر در غالب پروژه حفظ و مستندسازی یکی از کهن ترین تمدن های بشری میخواهد صدها تابوت چوبی متعلق به هزاران سال پیش و دوران فراعنه را مرمت کند.

در این پروژه که منابع اقتصادی آن توسط آمریکایی ها تامین می گردد، بیش از 600 تابوت که متعلق به دوره های زمانی گوناگون تاریخ کشور مصر که هم اکنون در موزه قاهره نگهداری می شوند مرمت خواهند شد.

مامون عثمان، رئیس بخش مرمت موزه قاهره در این باره گفت: تا کنون چنین پروژه ای در سطح دنیا بی سابقه است که در آن این تعداد تابوب مستندسازی و مرمت شوند.

دولت مصر یاری هزینه ای به ارزش 130 هزار دلار را در ماه دسامبر دریافت نموده و این پروژه بخشی از یک معاهده بزرگتر میان مصر و آمریکاست که در سال 2016 امضاء شد و بر اساس آن قرار است از قاچاق میراث فرهنگی غنی این کشور ممانعت به عمل آید.

غارت آثار تاریخی در مصر همزمان با بروز هرج و مرج در این کشور در سال 2011 به اوج رسید و بسیاری از آثار تاریخی از موزه ها، مساجد، مخازن نگهداری آثار تاریخی و یا به وسیله حفاری های غیرقانونی به سرقت رفت.

علاقه دنیای به آثار تاریخی مصر باستان همچنان بالاست و جستجو برای کشف آرامگاه ملکه نفرتیتی در سال 2015 در راس خبرهای بین المللی قرار داشت، گرچه این جستجوها هنوز به جایی نرسیده است.

بقایای تاریخی و گورهای باستانی فراعنه مصر زمانی نقطه عطف گردشگری پررونق مصر بود که یکی از منابع حیاتی ارز خارجی برای این کشور محسوب می شد اما از سال 2011 و بروز ناآرامی ها که به خلع قدرت از حسنی مبارک انجامید، صنعت گردشگری مصر با مسائل فراوانی از جمله کاهش چشمگیر توریست ها روبه رو بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1008

به "تابوت های چند هزار ساله مصر مرمت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابوت های چند هزار ساله مصر مرمت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید