پیش بینی موسسه اعتبارسنجی آمریکایی از سرنوشت بانک های کشورهای عربی خلیج فارس

به گزارش کشتی کروز، خبرنگاران:مطابق پیش بینی موسسه اعتبارسنجی آمریکایی، بانک های رتبه بندی شده در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، پیش از اتمام سرمایه پایه خود، قادرند شوکی به بزرگی 36 میلیارد دلار ناشی از پاندمی را مهار نمایند.

پیش بینی موسسه اعتبارسنجی آمریکایی از سرنوشت بانک های کشورهای عربی خلیج فارس

به گزارشکشتی کروز به نقل از ایبِنا از بلومبرگ، موسسه اعتبارسنجی S&P Global Ratings گفت که سود نسبتا قابل توجه بانک های رتبه بندی شده در منطقه خلیج فارس در کنار ذخایر زیان وام (loan-loss provisions) به این بانک ها یاری خواهد نمود تا مقابل دوبرابر شوک ناشی از پاندمی کرونا و ریزش بهای نفت مقاومت نمایند.

شوک 36 میلیارد دلاری که بانک های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برمبنای برآورد S&P Global Ratings می توانند آن را مهار نمایند تقریبا سه برابر میزان ضرر و زیان محاسبه شده توسط این موسسه بوده و به گفته این موسسه آمریکایی حاکی از سطح قابل توجهی از فشار وارد شده به آنها است.

مطابق پیش بینیS&P سودآوری بانک ها در سال 2020 به دلیل پاندمی و قیمت پایین نفت، ضربه خواهد خورد.

این سازمان در گزارش خود آورده است: این اتفاق به این دلیل است که رشد سرمایه گذاری محدود مانده و بانک ها به جای تمرکز بر فراوری تجارت های جدید بر شاخص های کیفیت دارایی (سرمایه) متمرکز خواهند شد.

S&P در ادامه تاکید نمود که انتظار می رود کیفیت سرمایه کاهش یافته و ریسک هزینه ای افزایش یابد و همچنین پیش بینی کرد که در سه ماهه سوم سال کووید-19 مهار شده و فعالیت غیرنفتی از سر گرفته گردد. در غیر اینصورت سودآوری بانک ا بیش از پیش تحت الشعاع قرار گرفته و حتی در بعضی موارد تبدیل به ضرر خواهد شد.

این موسسه اعتبارسنجی آمریکایی در ادامه ضمن اشاره به اینکه کاهش هزینه پایه و تدابیر نوین صرفه جویی در سال آینده به سود بانک ها خواهد بود، گفت: از نگاه ما، اقدامات حمایتی اجرا شده توسط کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس در خوشبینانه ترین حالت این مشکل (کاهش سودآوری بانک ها) را به تاخیر می اندازد.

بنا بر اعلام S&P، در حالی که بعضی از بانک ها اقداماتی را در راستای حفظ نیروی کار خود اتخاذ نموده اند، اگر شرایط بهبود پیدا نکند،سال آینده شاهد تعدیل نیرو خواهیم بود. بنابر اعلام این موسسه، بانک های عربستان سعودی سرسخت ترین ها هستند و کویت بیشترین ظرفیت را برای افزایش ریسک هزینه ای دارد و بانک های بحرین، عمان و امارات متحده عربی برابر چنین هزینه هایی، آسیب پذیرترین ها محسوب می شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1187

به "پیش بینی موسسه اعتبارسنجی آمریکایی از سرنوشت بانک های کشورهای عربی خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی موسسه اعتبارسنجی آمریکایی از سرنوشت بانک های کشورهای عربی خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید