پیش بینی افزایش قیمت اجاره مسکن در سال 99

به گزارش کشتی کروز، نسبت قیمت به اجاره سالانه مسکن از سال 70 تا به امروز در دامنه نسبتاً معینی نوسان داشته و در زمان رونق بازار مسکن افزایشی و در دوره رکود کاهشی بوده است.

پیش بینی افزایش قیمت اجاره مسکن در سال 99

به گزارش گروه اقتصادی کشتی کروز، یکی از اشتباهات رایج در بازار مسکن این است که اجاره مسکن حتی در کوتاه مدت، تابع قیمت مسکن دانسته می شود. در صورتی که رابطه اجاره و قیمت مسکن در بلندمدت برقرار است و در کوتاه مدت شاهد نوسان در ارتباط آن ها هستیم.

اگر نگاهی به بازار مسکن داشته باشیم خواهیم دید که طی سال های 92 تا 95 با وجود ثبات نسبی در قیمت مسکن، اجاره مسکن افزایش یافت. این در حالی بود که طی سال های 96 و 97 رشد قیمت مسکن از نرخ رشد اجاره مسکن پیشی گرفت.

یکی از شاخص های مهم در اقتصاد مسکن، نسبت قیمت به اجاره سالانه مسکن (P/R) است که رابطه ای بلند مدت بوده و فرایند تکرار شونده آن در بازار مسکن کشور طی سه دهه گذشته، قابل ردیابی است. به گونه ای که به موازات افزایش در یکی از اجزا کسر (P یا R)، انتظار می رود جزء دیگر نیز افزایش یابد تا نسبت یاد شده به تعادل برسد.

مطابق اطلاعات ثبت شده از نرخ های بازار مسکن، نسبت P/R از سال 1370 تا کنون، در دامنه نسبتاً معینی نوسان داشته است؛ به گونه ای که این نسبت، در زمان رونق بازار مسکن، افزایشی و در دوره رکود، کاهشی بوده است.

بر این اساس می توان نتیجه گیری کرد که با توجه به این که طی سال های اخیر، رشد مخرج کسر فوق الذکر (اجاره) کمتر از صورت آن (قیمت مسکن) بوده است انتظار می رود 2 تا 3 سالی، اجاره مسکن بیشتر از قیمت مسکن رشد کند. در واقع رشد بیشتر اجاره نسبت به قیمت مسکن در سال 99 دارای منطق اقتصادی است.

بهروز ملکی-کارشناس مسکن

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 820

به "پیش بینی افزایش قیمت اجاره مسکن در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی افزایش قیمت اجاره مسکن در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید