مجلس بریتانیا پس از رای گیری درباره انتخابات زودرس تعلیق می گردد

به گزارش کشتی کروز، فعالیت مجلس بریتانیا به درخواست بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پس از نشست امشب نهم سپتامبر پنج هفته به حال تعلیق در می آید، تدبیری که نخست وزیر بریتانیا برای بی اثر کردن کوشش مخالفان برگزیت سخت اتخاذ نموده و با موافقت ملکه الیزابت دوم همراه شده بود.

مجلس بریتانیا پس از رای گیری درباره انتخابات زودرس تعلیق می گردد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

مجلس بریتانیا در حالی قرار است تا دو هفته پیش از موعد قانونی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از فعالیت باز بماند که نمایندگان مجلس دوشنبه شب به درخواست دولت برای برگزاری انتخابات زود رس قانونگذاری در این کشور رای خواهند داد.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا دوشنبه با اعلام تعلیق قطعی مجلس به مدت پنج هفته اظهار داشت که نتیجه رای گیری دوشنبه شب هرچه باشد بر روند معلق شدن مجلس تاثیر خواهد گذاشت.

تصمیم نخست وزیر بریتانیا برای به تعلیق درآوردن فعالیت مجلس کشورش که خاتمه ماه اوت اتخاذ و اعلام شد مخالفت های گسترده ای را در این کشور بر انگیخت. مخالفان این اقدام را مانع تراشی بر سر دمکراسی و خاموش کردن صدای اپوزیسیون قلمداد کردند.

از سوی دیگر بوریس جانسون متهم است که با این اقدام میخواهد کوشش مخالفان خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را ناکام بگذارد. این درحالیست که نخست وزیر بریتانیا بر ضرورت تعلیق مجلس برای تدارک و ارائه یک برنامه جدید سیاست داخلی تاکید نموده است.

دادگاه عالی انگلستان روز آدینه با آنالیز اعتراض حقوقی اجرا شده بر ضد تصمیم دولت در تعلیق یک ماهه فعالیت مجلس به نفع نخست وزیر بریتانیا رای داد و تصمیم بوریس جانسون را در این خصوص قانونی اعلام نمود.

این در حالی است که دادگاهی در اسکاتلند نیز دو روز پیش از آن با صدور حکمی تصمیم بوریس جانسون در تعلیق یک ماهه فعالیت مجلس بریتانیا را مغایر با قانون تشخیص نداده بود.

آنچه که تحلیل گران بر آن اتفاق نظر دارند این است که دستگاه اجرایی بخت بسیار اندکی برای موافقت و همراهی دو سوم نمایندگان مجلس عوام جهت دعوت به انتخابات زودرس قانونگذاری در این کشور دارد که موعد برگزاری آن پانزدهم اکتبر پیش بینی شده است.

احزاب مخالف برگزاری سیاست های بحث بر انگیز بوریس جانسون به خصوص حزب کارگر و نیز لیبرال دمکرات ها همراه با حزب ملی اسکاتلند و حزب ملی ولز پیشتر اعلام نموده بودند که روز دوشنبه به درخواست دولت برای برگزاری انتخابات زود ردس رای منفی خواهند داد.

مجلس عوام بریتانیا روز چهارشنبه گذشته با طرح جلوگیری از خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا موافقت کرد. این رای روز آدینه به تایید مجلس اعیان هم رسید تا شکست های سیاسی بوریس جانسون در روند اعلام شده از سوی وی برای برگزیت به هر قیمت پیش از 31 اکتبر تکمیل گردد.

بوریس جانسون که دیگر امکان اجرایی کردن گزینه برگزیت سخت را در دست ندارد در صورت شکست در رای گیری دوشنبه شب دو راه پیش رو خواهد داشت یا باید برخلاف میل باطنی تن به تعویق مهلت قانونی اجرایی شدن برگزیت دهد و یا از سمت خود کناره گیری کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 460

به "مجلس بریتانیا پس از رای گیری درباره انتخابات زودرس تعلیق می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس بریتانیا پس از رای گیری درباره انتخابات زودرس تعلیق می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید