فاضلاب کارخانه کاغذسازی، زاینده رود را تهدید می نماید

به گزارش کشتی کروز، رئیس گروه کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به آلودگی یک کارخانه کاغذسازی در زاینده رود و تاثیر آن بر آب شرب، گفت: اداره کل محیط زیست در مورد آلایندگی این کارخانه کاغذسازی در منطقه لنجانات به مراجع قضایی شکایت نموده است.

فاضلاب کارخانه کاغذسازی، زاینده رود را تهدید می نماید

احتیاج وحدت پور در گفت وگو با خبرنگار کشتی کروز، در مورد ورود آلودگی یکی از کارخانه های کاغذسازی اصفهان به زاینده رود و آب شرب، اظهار کرد: سازمان محیط زیست متولی برخورد قانونی با این کارخانه که در محدوده منطقه لنجان قرار گرفته است، است؛ اما آب منطقه ای به صورت هشداری گزارش آلودگی آن را به مراجع مختلف اعلام نموده است.

وی در مورد ورود آلودگی این کارخانه به آب شرب، شرح داد: آلودگی این کارخانه به صورت غیرمستقیم بر آب شرب اثر می گذارد، چراکه چاه های فلمن در پایین دست قرار دارند و زمانی که آلودگی وارد آب زاینده رود می گردد به صورت غیرمستقیم به وسیله چاه های فلمن بر آب شرب اصفهان اثر می گذارد.

رئیس گروه کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به برخورد آب منطقه ای و دیگر دستگاه ها با این کارخانه، گفت: بحث آلودگی ها طبق ماده 46 قانون توزیع عادلانه آب بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است، اما شرکت آب منطقه ای در زمینه این کارخانه کاغذسازی که کنتور هوشمند بر روی چاه آن نصب شده، اگر اضافه برداشتی داشته باشد به مراجع قضایی شکایت می نماید.

وی تاکید نمود: دفتر محیط زیست شرکت آب منطقه ای اصفهان وظیفه شناسایی آلاینده ها و هشدار به صورت گزارش را به دستگاه های مختلف دارد.

وحدت پور اضافه کرد: یکی از اقدامات شرکت آب منطقه ای این است که بتواند رودخانه زاینده رود را حتی تا قسمت سد چم آسمان در رده رودخانه های حفاظت قرار دهد، البته با وجود مکاتبات مختلف حتی با وزارت نیرو، هنوز به نتیجه نرسیده ایم.

وی تاکید نمود: قوانین رودخانه های حفاظت شده به نگهداری و حفظ رودخانه از آلاینده ها یاری می نماید.

رئیس گروه کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان در مورد پاسخ این کارخانه کاغذسازی در جهت برطرف این آلایندگی، اظهار کرد: اداره کل محیط زیست به مراجع قضایی شکایت نموده و پیگیری قضایی آن صورت گرفته است، البته این کارخانه پیش از این نیز اضافه برداشت آب داشت که با نصب کنتور، اکنون این موضوع کنترل شده است.

وی یادآور شد: از سال 89 تا به امروز پرونده آلودگی فاضلاب این کارخانه کاغذسازی باز است، اما هنوز بعد از گذشت چند سال برای برطرف آلودگی آن و تصفیه آن اقدامی صورت نگرفته است.

وحدت پور با بیان اینکه کارخانه های مقواسازی برای فراوری خود از کاغذ باطله استفاده می نمایند، اضافه کرد: فاضلاب کاغذهای باطله ها بسیار آلوده است و بوی بدی دارد، چراکه حاوی مواد آلی، فلزات سنگین و موادی با ترکیبات سمی و شیمیایی و ... هستند.

وی تاکید نمود: زمانی که شخصی بخواهد یک کارخانه صنعتی و آلاینده را برپا کند از همان ابتدا باید به فکر سیستم های تصفیه فاضلاب آن باشد نه اینکه چند سال بعد به دلیل هشدار و برخوردها به دنبال راه حل باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 542

به "فاضلاب کارخانه کاغذسازی، زاینده رود را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاضلاب کارخانه کاغذسازی، زاینده رود را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید