خبرنگاران 3 هزار هکتار به رویشگاه های گیاهان دارویی اصفهان افزوده می گردد

به گزارش کشتی کروز، اصفهان - خبرنگاران - معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: در قالب 15 طرح تاپایان سالجاری سه هزار هکتار به رویشگاه های گیاهان دارویی این استان افزوده می گردد.

خبرنگاران 3 هزار هکتار به رویشگاه های گیاهان دارویی اصفهان افزوده می گردد

عبدالرضا مهاجری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اضافه نمود: این پروژه در قالب طرح های اصلاح و احیای مراتع و رویشگاه های فرعی گیاهان دارویی استان اصفهان با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان انجام خواهد شد.

وی هدف از این اقدامات را توسعه مراتع و رویشگاه های طبیعی، حفظ این میراث ارزشمند و درآمدزایی برشمرد و ادامه داد: تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی به پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری نشان از اهمیت این بخش در جهش فراوری و پیشرفت کشور دارد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان با بیان اینکه گستردگی استان و تنوع آب و هوایی این منطقه را مستعد رویش انوع گیاهان نموده است، اظهار داشت: طرح های نامبرده در شهرستان هایی مانند فریدونشهر، خور و بیابانک، فریدن، سمیرم، کاشان و شهرضا انجام می گیرد.

مهاجری با اشاره به اهمیت توجه بیشتر به گیاهان دارویی بعنوان یک منبع درآمد مطمئن و با ارزش اظهارداشت: کرفس کوهی، آنغوزه و باریجه از انواع گیاهان دارویی است که در استان کشت می گردد و مشتریان متعددی در داخل و خارج از کشور دارد.

وی با بیان اینکه توسعه مراتع و حفاظت از آنها در راستا تامین مواد غذایی از یک سو و حفظ محیط زیست نقش شایانی دارد گفت: در این ارتباط یک هزار و 895 هکتار از مراتع استان در سالجاری اصلاح و احیا می گردد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان توضیح داد: کُپه کاری مراتع نیز در شهرستان های اردستان، دهاقان، شهرضا، فریدونشهر و نایین انجام خواهد شد.

مهاجری اظهار داشت: میزان اعتبارات سال های اخیر در مقایسه با گذشته تغییر محسوسی پیدا نموده است و بی شک تداوم این توجه برای حفاظت از منابع طبیعی در استان اصفهان و توسعه آنها ضروری خواهد بود.

به گزارش خبرنگاران، نگاهی به شرایط استان اصفهان حاکیست که این سرزمین به مرکزیت شهرستان اصفهان با 24 شهرستان، مساحتی معادل 10.7 میلیون هکتار دارد که بیش از 90 درصد از این مساحت را معادل 9.8 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی و ملی و ازاین میزان حدود 403 هزار هکتار جنگل معادل (4 درصد)، 6 میلیون هکتار مرتع معادل (64 درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (32 درصد) در بر گرفته است.

جنگل های استان اصفهان بطور عمده در 2 شهرستان فریدونشهر با 40 هزار هکتار و سمیرم با 25 هزار هکتار پراکنده است و سرانه جنگل درکمتر از 0.1 هکتار است اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه ای خوبی (35 گونه درختی ودرختچه ای) برخوردار است.

این استان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در 2 ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می گردد و بقیه مناطق استان جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.

این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه 3.2 میلیون هکتار معادل 32 درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل داده که به طور عمده در بخش های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1492

به "خبرنگاران 3 هزار هکتار به رویشگاه های گیاهان دارویی اصفهان افزوده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 3 هزار هکتار به رویشگاه های گیاهان دارویی اصفهان افزوده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید