خبرنگاران امکان پوشش بیمه ای برای قالیبافان ایلامی فراهم شد

به گزارش کشتی کروز، ایلام - خبرنگاران - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: قالی بافان و حرفه های مرتبط آن در این استان از سوی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر زیرپوشش بیمه قرار می گیرند.

خبرنگاران امکان پوشش بیمه ای برای قالیبافان ایلامی فراهم شد

رضا محمدرحیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: از بدو واگذاری تصدی مسوولیت فرش دستباف به این وزارتخانه در سال 1384 تا به امروز در استان بیش از 14 هزار نفر به وسیله مراکز فنی حرفه ای و اجرای دوره های آموزشی این سازمان مهارت قالیبافی را فرا گرفته اند.

وی اضافه کرد: از این تعداد افراد که مهارت های لازم را فرا گرفته اند تنها سه هزار و 165 نفر از آنها به وسیله سازمان تامین اجتماعی از یارانه بیمه قالیبافی بهره مند شده که بعلت محدود شدن پذیرش بیمه در تامین اجتماعی بسیاری از قالیبافان فعال در این عرصه امکان بهره مندی از هرگونه بیمه را نداشته اند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام با اشاره به تفاهم نامه مرکز ملی فرش ایران و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر مبنی بر پوشش بیمه قالیبافان با شرایط جدید یادآور شد: در قالب این طرح قالیبافان فاقد بیمه می توانند از مزایای بیمه برخوردار شوند.

محمدرحیمی تاکید نمود: پرداخت حق بیمه قالیبان در سال اول توسط دولت، اعمال تخفیف ها در طول 5 سال اول پرداخت حق بیمه، استفاده قالیبافان ساکن شهرها، مستمری بازنشستگی ، از کار افتادگی و حوادث حین کار و امکان جابجایی بیمه پردازی از این بیمه به بیمه های تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری، نیروی مسلح و... و بالعکس از مزایای این طرح بیمه ای است.

وی به قالیبافان فاقد بیمه توصیه کرد: از این فرصتی که پیش آمده استفاده کنند و جهت ارائه مشخصات و ثبت تقاضای خود تا خاتمه آذرماه سالجاری به ادارات صنعت، معدن و تجارت شهرستان ها و تشکلهای قالیبافی مرتبط مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگاران، بیش از 15 هزار بافنده فرش در استان ایلام مشغول به فعالیت هستند که بیشترین این میزان مربوط به شهرستان های دره شهر و بدره است.

سالانه بیش از هفت هزار مترمربع فرش و گلیم فرش از انواع ابریشم و نخ در طرح های مختلف در استان ایلام فراوری می گردد که بخش مهمی از این میزان به خارج از کشور صادر می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1507

به "خبرنگاران امکان پوشش بیمه ای برای قالیبافان ایلامی فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران امکان پوشش بیمه ای برای قالیبافان ایلامی فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید