تحلیل رفتار چین و روسیه در تعامل نفتی با ایران در شرایط تحریم

به گزارش کشتی کروز، خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های نفتی علیه ایران باعث شد شرکت های نفتی خارجی که در فضای پسابرجام برای انعقاد قراردادهای نفتی به ایران آمده بودند بازار نفت ایران را ترک نمایند. در این میان، رفتار شرکت های چینی و روسی به دلیل تعاملات ایران با این کشورها بیش از همه قابل توجه بوده است.

تحلیل رفتار چین و روسیه در تعامل نفتی با ایران در شرایط تحریم

به گزارش کشتی کروز، حدود هشت ماه است که آمریکا از برجام خارج و تحریم های نفتی علیه ایران را اعمال نموده است؛ تحریم هایی که در خلل آن غول های بزرگ نفتی را درباره ادامه تعامل با ایران تهدید کرد و از آن ها خواست بازار نفت ایران را ترک نمایند. اتفاقی که باعث خروج شرکت فرانسوی توتال از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی شد و پس از آن شاهد آن بودیم که شرکت های روسی که در صدر لیست خواستگاران میادین نفتی ایران بودند، یکی پس از دیگری بساط خود را از ایران جمع کردند.

این موضوع شامل حال چین، بزرگ ترین مشتری نفتی ایران نیز شد و زمزمه های رفتن شرکت ملی نفت چین (CNPCI) که برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی قرار بود با توتال همکاری کند نیز به گوش می رسید. البته این موضوع از سوی این کشور به صورت رسمی اعلام نشده و هنوز هیچ مقام رسمی نیز در ایران آن را تایید ننموده است.

در این راستا، سیدغلام حسین حسنتاش - تحلیل گر ارشد حوزه انرژی - به تحلیل رفتار چین و روسیه در تعامل نفتی با ایران در شرایط تحریم پرداخت و به کشتی کروز گفت: سوابق به خوبی نشان می دهد که شرکت های نفتی روسی هرگز در کار کردن و سرمایه گذاری کردن در نفت و گاز ایران جدی نبوده اند. این موضوع دلایل مختلفی دارد، ولی شاید یکی از دلایل این باشد که روس ها در نفت و خصوصا در گاز، ایران را رقیب خودشان می دانند و به نظر من حتی شاید گاهی حضورشان برای این بوده است که به نوعی ما را معطل نمایند

با تور چین همراه شوید.

وی ادامه داد: اما درباره چینی ها مساله فرق می نماید و به نظر من رفتار آن ها احتیاج به آنالیز دقیق تری دارد. از یک سو چینی ها، مسائل و تعاملات اقتصادی گسترده ای با ایالات متحده دارند که در چارچوب آن امکان این که در مقابل امتیازی که در مورد دیگری می گیرند، در مورد ایران به خواست ایالات متحده تمکین نمایند، وجود دارد. هم چنین خصوصا شرکت های بزرگ چینی منافع زیادی در ایالات متحده دارند که حاضر نیستند از آن بگذرند. علاوه بر این، استراتژی بلندمدت سیاست خارجی چین این است که وارد چالش جدی با آمریکا نگردد و احتمالا وقتی آمریکایی ها مساله ای را آنقدر بزرگ می نمایند که خلاف نظر آن ها عمل کردن، نوعی چالش تلقی گردد، چینی ها عقب می نشینند.

این تحلیل گر ارشد حوزه انرژی با تاکید بر این که رفتار و تعاملات اقتصادی ایران نیز با چین راهبردی و اصولی نبوده است، گفت: به هر حال در دوره قبلی تحریم، ایران مسائل زیادی را به وسیله چینی ها حل کرد اما به محض این که بوی امضای برجام آمد، به امید این که به زودی شرکت های غربی باز خواهند گشت، بعضا کار با چینی ها را متوقف و حتی در بعضی جاها آن ها را خارج کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 فروردین 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 216

به "تحلیل رفتار چین و روسیه در تعامل نفتی با ایران در شرایط تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل رفتار چین و روسیه در تعامل نفتی با ایران در شرایط تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید