بیانیه وزارت خارجه در محکومیت بیانیه سران سه کشور اروپایی

به گزارش کشتی کروز، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد و محکومیت بیانیه سران سه کشور اروپایی در مسئول دانستن کشورمان در حملات به تاسیسات نفتی آرامکو بیانیه ای صادر کرد.

بیانیه وزارت خارجه در محکومیت بیانیه سران سه کشور اروپایی

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید و رد ادعای غیرمسئولانه روسای سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در ارتباط با حمله نیروهای مسلح دولت یمن به تاسیسات سعودی، تاکید می نماید وارد آوردن اتهام مسئولیت به یک دولت ثالث در خصوص حمله ای که در جریان یک جنگ تمام عیار میان طرف سعودی و یمنی اجرا شده و طرف یمنی رسما انجام آن را برعهده گرفته است، به خودی خود یک اقدام تحریک آمیز و شدیدا مخرب است؛ چه رسد به اینکه این اقدام پیش از هرگونه تحقیقات و بدون ارائه هرگونه دلیل و مدرک و صرفا بر اساس این استدلال مضحک اجرا شده باشد که شرح محتمل دیگری وجود ندارد.

در بخش دیگری از این بیانیه با تاکید بر اینکه این گونه اظهارات و اقدامات مخرب تنها به تشدید آتش ویرانگر جنگ یمن و احتمال فراگیرتر شدن آن منجر خواهد شد، آمده است: متهم سازی سفارشی دولت ها با اهداف سیاسی و به دور از واقعیات میدانی در کنار سایر سیاست های حمایت گرانه نسبت به رژیم کودک کش عربستان سعودی به ویژه به وسیله صادرات انبوه تسلیحات به این کشور، یک روند خطرناک است و مسئولیت تبعات آن بر صلح و ثبات منطقه ای، برعهده سه کشور صادرکننده این بیانیه خواهد بود.

وزارت امور خارجه در این بیانیه می افزاید: موارد قید شده در این بیانیه درخصوص برجام و لزوم مذاکره مجدد پیرامون برنامه هسته ای ایران که به شکلی صریح تر و خطرناک تر در اظهارات آقای بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس مطرح شده است، نقض صریح متن و روح برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

بر اساس این بیانیه؛ توافق هسته ای ایران و 1+5 همانگونه که در عنوان آن نیز قید شده است، توافقی جامع است که به عنوان راه حلی نهایی برای بحران ساختگی در خصوص برنامه هسته ای ایران مذاکره و نهایی شده است. وزارت امور خارجه با تاکیدبر اینکه زمانبندی های صریح و دقیق موجود در برجام شاهد دیگری برای این امر است، توضیح داد: کشورهای طرف برجام در این سند که تایید اجماعی شورای امنیت را نیز دارد، تصریح نموده اند که پس از دوره پیش بینی شده در برجام، با برنامه هسته ای ایران همانند هر کشور دیگر عضو ان. پی. تی رفتار خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران هیچ چیز فراتر از این را نخواهد پذیرفت.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران مجددا تصریح می نماید که برنامه موشکی و دفاعی ایران، براساس توان بومی، مبتنی بر سیاست بازدارندگی و متوازن با تهدیدات موجود بوده و اقدامات در خصوص توسعه آن کاملاً مسئولانه و منطبق با قوانین و مقررات بین المللی است.

بر اساس این بیانیه موضوع آزمایش های موشکی ایران در قالب برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت حل و فصل شده و این امر نیز به کرات مورد تصریح مقامات طرف های مذاکراتی قرار گرفته است؛ از جمله در اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا که -البته در انتقاد از برجام- صراحتا اذعان داشت آزمایش های موشکی بالستیک ایران مجاز است. ایران هرگونه ورود به مذاکرات در خصوص این موضوعات را قویاً رد می نماید.

وزارت امور خارجه در سرانجام تاکید نمود: جمهوری اسلامی ایران مکرراً بر لزوم مشارکت کشورهای منطقه در گفت وگو و تعاملات برای ایجاد سازوکارهایی جهت ارتقا صلح و امنیت در منطقه و سرانجام بخشیدن به بحران یمن تاکید نموده و با حداکثر نگرانی نسبت به فجایع انسانی که این جنگ برای مردم یمن به همراه داشته، مجدداً آمادگی خود را برای این امر اعلام می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 551

به "بیانیه وزارت خارجه در محکومیت بیانیه سران سه کشور اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت خارجه در محکومیت بیانیه سران سه کشور اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید