بیانیه مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه

به گزارش کشتی کروز، وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در ژنو بیانیه ای مشترک درباره سوریه صادر کردند.

بیانیه مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران، وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه بعنوان ضامنین فرمت آستانه یک نشست سه جانبه در 29 اکتبر 2019 (هفتم آبان) در ژنو برگزار کردند و مشورتهایی را با آقای گیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای سوریه انجام دادند که بیانیه مشترک آنها به توضیح زیر است:

وزرای خارجه:

1. بر تعهد مستحکم ضامنین آستانه نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه مجددا تصریح کرده و تاکید کردند که این أصول باید مورد احترام همه طرفها باشد. آنها اهتمام قوی خود برای مبارزه با تروریسم در کلیه اشکال و مظاهر و مقابله با دستورکارهای تجزیه طلبانه در سرزمین سوریه را تکرار کردند.

2. از تشکیل کمیته قانون اساسی و شروع بکار آن در ژنو در 30 اکتبر 2019 بعنوان نتیجه یاری موثر ضامنین آستانه و اجرای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی استقبال کردند و در این ارتباط از تلاشهای نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه تقدیر نمودند.

3. ضمن ابراز این اعتقاد که شروع بکار کمیته قانون اساسی تایید می نماید که راهکار نظامی برای منازعه سوریه وجود ندارد، بر تعهد خویش مبنی بر پیشرفت فرایند سیاسی سوری- سوری پایدار و مداوم با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل مجددا تصریح کردند.

4. اهتمام خویش در حمایت از کار کمیته قانون اساسی به وسیله تعامل مستمر با طرفهای سوری و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه به منظور اطمینان از کار موثر و پایدار آن را مورد تایید مجدد قرار دادند.

5. این دیدگاه را بیان کردند که کار کمیته قانون اساسی باید با احساس مصالحه و تعامل سازنده، بدون دخالت خارجی و تحمیل جدول های زمانبندی خارجی، با هدف رسیدن به توافق کلی اعضای آن که نتیجه کار بتواند گسترده ترین حمایت ممکن مردم سوریه را کسب نماید، اداره گردد.

6. بر اهمیت فرایند حل و فصل گسترده تر در پیشبرد افزایش یاریهای انساندوستانه برای کلیه سوری ها در سراسر کشور بدون پیش شرط و تبعیض، تسهیل بازگشت امن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان داخلی به مناطق اصلی زندگی اشان در سوریه و همچنین اطمینان و اعتماد سازی میان طرفهای سوری تاکید کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 699

به "بیانیه مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید