ایران از 5 اسفند دیگر نظارت های فراپادمانی آژانس انرژی اتمی را اجرا نخواهد کرد، دوسایت مورد ادعای آژانس انبار ضایعات بوده است خبرنگاران

به گزارش کشتی کروز، رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: طبق قانون مجلس از 5 اسفند ماه ایران دیگر نظارت های فراپادمانی آژانس انرژی اتمی را اجرا نخواهد کرد تا زمانی که طرف های برجام به تعهدات خود عمل کنند.

ایران از 5 اسفند دیگر نظارت های فراپادمانی آژانس انرژی اتمی را اجرا نخواهد کرد، دوسایت مورد ادعای آژانس انبار ضایعات بوده است خبرنگاران

فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرنگاران، با اشاره به قانون راهبردی لغو تحریم ها، اظهار کرد: طبق قانون مجلس از 5 اسفند ماه ایران دیگر نظارت های فراپادمانی آژانس انرژی اتمی را اجرا نخواهد کرد تا زمانی که طرف های برجام به تعهدات خود عمل کنند.

وی ادامه داد: غنی سازی اورانیوم خلاف برجام نیست بلکه خلاف برجام را سه کشور اروپایی انجام داده اند یعنی مکلف بودن که تحریم ها را برداشته، اما این اقدام را انجام ندادند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: باید به این نکته مهم اشاره کرد که خلاف برجام را هیچکس تعیین نمی کند یعنی کشور های آلمان، فرانسه و انگلستان خود ناقضان برجام هستند پس نباید برای ایران قلدری کنند، زیرا به تعهدات خود در برجام پایبند نبوده و عمل نکرده اند.

عباسی شرح داد: دلیلی ندارد ایران بعد از سه سال به تعهدات خود یک سوی عمل کند اگر می خواهند ایران به تعهدات خود بازشود باید اول آن کشور ها به تعهدات خود بازگردند و عذرخواهی رسمی از ایران کنند و همچنین خسارت نقض کردن برجام را باید پرداخت کنند.

وی با اشاره به غنی سازی اورانیوم فلزی، بیان کرد: اورانیوم فلزی برای استفاده از حفاظ در برابر پرتو های هسته ای لازم است و همچنین می خواهیم با آن ها سوخت راکتور های هسته ای و مرمی فشنگ و به اصطلاح جداره خمپاره و توپ بسازیم که این موارد جز سلاح های متعارف هستند پس هیچ ارتباطی به سلاح هسته ای ندارد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سوال که آژانس انرژی اتمی در گزارش اخیر خود بیان کرده بود ایران دو سایت هسته ای جدید دارد که اعلام نکرده است؟، گفت: باید بگویم که آن دو سایت هسته ای نبودند یعنی با توجه به اطلاعاتی که بنده دارم آن دو مکان، انبار ضایعات هسته ای بودند و محلی برای نگهداری مواد فلزی سانتریفیوژ های قدیمی پس سایت هسته ای جایی است که در آن سوخت تولید می شود و همچنین غنی سازی انجام می شود از این رو گزارش آژانس نادرست است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1704

به "ایران از 5 اسفند دیگر نظارت های فراپادمانی آژانس انرژی اتمی را اجرا نخواهد کرد، دوسایت مورد ادعای آژانس انبار ضایعات بوده است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از 5 اسفند دیگر نظارت های فراپادمانی آژانس انرژی اتمی را اجرا نخواهد کرد، دوسایت مورد ادعای آژانس انبار ضایعات بوده است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید