افشای اسامی بعضی وزیران دولت الکاظمی

به گزارش کشتی کروز، یک منبع سیاسی جزئیات نشست نخست وزیر مکلف عراق با گروه های شیعه را فاش کرد در حالی که رسانه ها نیز اسامی نامزدهای بعضی پست های وزارتی را منتشر کردند.

افشای اسامی بعضی وزیران دولت الکاظمی

به گزارش کشتی کروز، یک منبع سیاسی روز چهارشنبه در گفت وگو با سومریه نیوز تاکید نمود، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق اسامی اعضای کابینه وزارتی خود را به هفت گروه شیعه ارائه نموده است.

به گفته این منبع، هفت گروه شیعه از او 48 ساعت زمان خواستند تا آن را آنالیز و پاسخ خود را اعلام نمایند.

این منبع سیاسی افزود، الکاظمی اسامی بیشتر وزارتخانه ها به استثنای صنعت، مهاجرت، ورزش و جوانان، دفاع، کشور را ارائه نموده است.

اسامی وزیران در کابینه الکاظمی طبق گزارش سومریه نیوز و المیادین به این توضیح است:

دارایی، فؤاد حسین

دادگستری، خالد شوانی (از حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق)

شهرداری ها، ریزان محمد

نفت، جبار لعیبی

برنامه ریزی، خالد بتال

خارجه، حارث حسن

آموزش عالی، ابراهیم بحر العلوم (از استان نجف)

آموزش و پروروش، مزاحم الخیاط و فلاح محمود احمد

حمل و نقل، علاء محمود حسین

کشاورزی، محمد شیاع السودانی

بازرگانی، ماهر حماد

کار، کاظم السهلانی

فرهنگ، هشام صالح داوود

منابع آب، جاسم محمد الاسدی

به گفته بعضی منابع عدنان الزرفی، نخست وزیر مکلف سابق نیز نامزد تصدی وزارت برق و نیز کاظم السهلانی فعال مدنی نامزد وزارت کار شده اند.

همچنین محمد الغبان، رئیس فراکسیون ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری تاکید نمود، کابینه پیشنهادی که نخست وزیر مکلف به گروه های سیاسی ارائه کرد، تکمیل نشده است.

وی افزود، فراکسیون های سیاسی که در نشست روز گذشته حضور داشتند به ارزیابی به رویکرد و سازوکار نامزدی که الکاظمی در پیش گرفته بود و نیز آنالیز اسامی نامزدهای معرفی شده برای بعضی وزارتخانه ها طبق معیارهای مورد توافق پرداختند.

این اظهارات بعد از آن است که الکاظمی شب گذشته با رهبران هفت گروه شیعه در حضور نور مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون، هادی العامری، عدنان فیحان رئیس فراکسیون صادقون، نصار الربیعی، رئیس هیئت سیاسی جریان صدر نشستی برگزار کرد.

فالح الخزعلی، از رهبران گردان های سید الشهداء و نماینده فراکسیون ضمانت ملی (السند الوطنی) از الکاظمی خواست استان بصرخ در کابینه نمایندگی مشخصی داشته باشد.

الخزعلی افزود: نمی توان استان های واسط، جنوب را به ضرر پست نخست وزیر در حاشیه قرار داد. رویکرد دولت آینده باید در مورد تقسیم عادلانه ثروت طبق اجرای قانون 55 مصوب سال 2017 منصفانه و درباره انحصار سلاح به دولت و نیز انحصار نفت، گذرگاه ها، فرودگاه ها و مالیات در دست واضح باشد.

وی تاکید نمود: هرگز نمی پذیریم که نمایندگی استان ها به خصوص بصره در تشکیل دولت آینده در حاشیه باشند و اجازه نمی دهیم تجربه دولت های قبلی تکرار گردد لذا از نمایندگان واسط و جنوب می خواهیم به مسؤولیت های خود عمل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 خرداد 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1143

به "افشای اسامی بعضی وزیران دولت الکاظمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اسامی بعضی وزیران دولت الکاظمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید