اعتراف بایدن پس از یک قتل دردناک

به گزارش کشتی کروز، فارس نوشت: نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ضمن انتقاد از تهدید توئیتری دونالد ترامپ علیه معترضان به قتل جورج فلوید، به تبعیض نژادی نظام مند در این کشور اذعان کرد.

اعتراف بایدن پس از یک قتل دردناک

همزمان با شدت دریافت اعتراضات در آمریکا به قتل جورج فلوید شهروند سیاه پوست این کشور در خشونت پلیس سفید پوست، جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتشار یک ویدئو خواستار تلاش برای ریشه کن کردن تبعیض و خشونت های نژادپرستانه در آمریکا شد.

معاون هشت ساله ریاست جمهوری آمریکا در دولت باراک اوباما در این ویدئو ضمن اذعان به تبعیض نژادی نظام مند (سیستماتیک) در جامعه آمریکا، از اقدام دونالد ترامپ در تهدید معترضان به شلیک به آنها به شدت انتقاد کرد.

بایدن در این ویدئو قتل تیرماه 1393 اریک گارنر شهروند 43 ساله سیاه پوست ساکن نیویورک را یادآور شد کسی که ماموران پلیس به رغم فریادهایش درباره اینکه نمی تواند نفس بکشد، همچنان گلویش را تا سر حد مرگ فشردند و جانش را دریافتد.

معاون رئیس جمهور آمریکا در دولت سابق این کشور گفت: من فرصت این را داشتم که با خانواده جورج فلوید صحبت کنم با گروهی از آنها. با اغلب آنها. آنها یک خانواده نجیب و محترم هستند و عاشق همدیگر هستند. ما یک بار دیگر این لفظ را شنیدیم من نمی توانم نفس بکشم.

اشاره بایدن به مرگ اریک گارنر مرد 43 ساله سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس آمریکا بود. 17 ژوئیه 2014 (26 تیر 1393) گارنر بعد از متهم شدن به فروش غیرقانونی سیگار با رفتارخشونت آمیز پلیس روبرو شد.

او که پدر 6 فرزند و مبتلا به آسم بود، زمانی که پلیس او را متوقف کرد، غیرمسلح بود. در تصاویر ویدئویی خشونت پلیس و فشار ماموران به گلویش مشهود بود. آخرین اظهاراتی که گارنر قبل از فوتش گفت، این حرف بود: نمی توانم نفس بکشم.

جو بایدن در ویدئوی خود به مناسبت قتل جورج فلوید چند بار به قتل اریک گارنر اشاره کرده و بر لزوم سرانجام یافتن خشونت ها و تبعیض های نژادی نظام مند در آمریکا تاکید کرده است.

وی با اشاره به تصاویر و ویئوهای رفتار خشونت بار افسر سفید پوست شهر مینیاپولیس با جورج فلوید و مرگ متعاقب آن گفت: این یک اقدام وحشیگرانه بود و باعث شد که یک عضو دیگر از جامعه سیاه پوستان ما از حق مدنی و حقوق بشر خود منع گردد و او را از حق حیات محروم کرد.

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرح داد: همانند مورد اریک گارنر، از جورج فلوید ابتدایی ترین حق که همان نفس کشیدن است، سلب شد، این یک حق ابتدایی و بسیار ساده است.

وی سپس با ارائه لیستی از سیاه پوستان آمریکایی که در خشونتهای نژادپرستانه سال های اخیر در آمریکا کشته شدند، ارائه داد و گفت: اینها کسانی هستند که نباید کشته می شدند.

جو بایدن در جمع حامیان سیاه پوست

بایدن سپس به تبعیض های نژادپرستانه ریشه دار در تاریخ ایالات متحده آمریکا اذعان کرد و گفت: ریشه این لیست به بیش از 400 سال قبل برمی گردد، مردان سیاه، زنان سیاه، بچه ها سیاه. گناه اولیه این کشور هنوز هم امروز بر چهره ما را خدشه دار کرده است.

وی افزود: بعضی وقت ها ما به این چیزها بی توجهی کردیم و فقط با انجام هزاران کار روزمره خود به جلو حرکت کردیم اما این (گناه اولیه نژادپرستی در جامعه آمریکا) همیشه وجود داشته است. هفته هایی شبیه به این هفته (هفته پس از مرگ فلوید و شروع اعتراضات) ما به روشنی میبینیم که ما یک کشور با یک زخم باز هستیم.

به گفته بایدن، هیچ یک از ماها نمی توانیم رویمان را از این موضوع برگردانیم و ساکت باشیم و هیچ یک از ما دیگر نمی توانیم مخاطب این حرف باشیم که من نمی توانم نفس بکشم و هیچ کاری انجام ندهیم.

وی با اذعان به نگرانی های گسترده سیاه پوستان آمریکایی از هدف قرار گرفته شدن در این کشور گفت: آنها نگرانند که خوب نفر بعدی کیست؟ فقط تصور کنید که هر دفعه که شوهر، همسر، پسر یا دختر شما خانه را ترک کند، شما نگران ایمنی آنها توسط بازیگران بد و نیروهای پلیس بد باشید.

بایدن سپس بدون اشاره مستقیم به نام دونالد ترامپ، از مواضع او در قبال اعتراضات اخیر در آمریکا به دنبال قتل جورج فلوید اشاره و از توئیت تهدیدآمیز او علیه معترضان به شدت انتقاد کرد.

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: اکنون زمان انتشار توئیت های آتش افروزانه نیست، الان زمان تشویق کردن به خشونت ها نیست. این یک بحران واقعی ملی است و ما به رهبری نیاز داریم رهبری که همگان را به میز مذاکره بیاورد تا نژادپرستی نظام مند را ریشه کن کنیم.

اشاره بایدن به انتشار پیام توئیتری روز گذشته رئیس جمهور آمریکا بود که در آن دونالد ترامپ با لحنی خشن، معترضان را به صدور دستور شلیک تهدید کرد.

ترامپ نوشته بود: این اراذل و اوباش، به یاد و خاطره جورج فلوید بی احترامی می کنند و من اجازه نمی دهم این اتفاق رخ دهد. با تیم والز، فرماندار [مینه سوتا] صحبت کرده و به او گفتم ارتش در تمام راستا با اوست. هر مسئله ای باشد ما کنترل را به دست می گیریم، اما زمانی که غارتگری شروع گردد، شلیک هم شروع می گردد.

بایدن در ادامه ویدئوی خود خطاب به مردم آمریکا گفت: اکنون زمان آن است که به این حقایق ناراحت کننده نگاه کنیم و با این زخم عمیق و بازی که ما در این کشور داریم، روبرو شویم. ما به اجرای عدالت برای جورج فلوید نیاز داریم، ما به انجام اصلاحات واقعی در نیروی پلیس نیاز داریم.

به گفته او، مردم آمریکا و همه آنهایی که قدرت و مسئولیتی دارند باید بپا خیزند چرا که در صورت سکوت، همه در چرخه خشونت های نژادپرستانه در آمریکا همدست خواهند بود.

از نظر بایدن، باید کاری برای التیام بخشیدن به زخم باز جامعه آمریکا انجام گردد چرا که در غیر این صورت، روح اساسی آمریکا در معرض خطر قرار می گیرد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که بایدن 77 ساله سابقه سال ها فعالیت در مقام سناتور ایالت دِلاور در مجلس سنای ایالات متحده و هشت سال معاونت ریاست جمهوری آمریکا را دارد و طی این سال ها به کرات خشونت های نژادپرستانه علیه سیاه پوستان اجرا شده است.

از سوی دیگر، جو بایدن نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هفته گذشته بعد از جنجال درباره اظهاراتش در خصوص سیاه پوستان آمریکایی مجبور به عذرخواهی شده بود.

بایدن در مصاحبه ای با یک شبکه رادیویی گفته بود سیاه پوستانی که از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا حمایت می کنند را نمی توان سیاه پوست دانست.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 مرداد 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1232

به "اعتراف بایدن پس از یک قتل دردناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف بایدن پس از یک قتل دردناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید